Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Podstawową rolą, jaką ma do spełnienia ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej, jest uwolnienie kierującego pojazdem od ponoszenia finansowych konsekwencji spowodowanych w ruchu drogowym szkód, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia lub utraty mienia poszkodowanych lub do uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci takich osób. Ubezpieczyciel ponosi koszty odszkodowań dla takich osób, zamiast kierującego pojazdem, będącego rzeczywistym sprawcą kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem komunikacyjnym obowiązkowym, a zakres ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Przewidziano wysokie kary finansowe dla kierowców uchylających się od obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu.

Obowiązek ten powstaje najpóźniej w dniu rejestracji samochodu lub w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy OC. Umowa podpisywana jest każdorazowo na okres 12 miesięcy i podlega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, jeśli klient nie wypowie jej najpóźniej dzień przed końcem okresu wskazanego w polisie.

Warto przed podpisaniem czy przedłużeniem umowy ubezpieczenia OC, porównać ze sobą inne oferty aktualnie występujące na rynku. Składka ubezpieczeniowa dla tego samego kierowcy i samochodu może zdecydowanie różnić się względem siebie w poszczególnych Towarzystwach ubezpieczeniowych. Jest ona zależna od przebiegu okresu ubezpieczenia, wieku kierowcy, okresu posiadania prawa jazdy, typu pojazdu czy trybu opłacania składki na ubezpieczenie OC.

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

13.01.2014

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

03.12.2013

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

27.09.2013

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

27.08.2013

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

28.06.2013

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

21.05.2013

Towarzystwa ubezpieczeniowe