Nie masz czasu,
aby porównać składki?
Zostaw nam kontakt, a przygotujemy
porównanie za Ciebie.

Dziękujemy za wysłanie zapytania. Nasz agent skonsultuje się
z Państwem w celu przygotowania kalkulacji.

Ubezpieczenie OC

W 3 krokach porównaj oferty OC 18 towarzystw ubezpieczeniowych
Będą Ci potrzebne: dane właściciela pojazdu oraz dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, podlegającego rejestracji. Za brak OC grożą kary finansowe i ponoszenie finansowych kosztów szkód osobowych i majątkowych powstałych w wyniku wypadków w ruchu drogowym.

Umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w urzędzie lub w ostatnim dniu ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z poprzedniej polisy. Umowa podpisywana jest na 12 kolejnych miesięcy, a jeśli nie zostanie ona wypowiedziana na dzień przed jej zakończeniem, podlega automatycznemu odnowieniu na okres kolejnego roku.

Warto przed podpisaniem umowy OC sprawdzić w różnych firmach ubezpieczeniowych ofertę cenową dla klienta i jego pojazdu. Każdy zakład może przyjmować inne kryteria wyliczania składki ubezpieczeniowej, biorąc przede wszystkim pod uwagę liczbę wypadków i szkód spowodowanych w ostatnich latach przez kierowcę. Za bezszkodową jazdę można uzyskać do 60 proc. zniżki na OC.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w OC zawsze jest taki sam, podobnie jak wysokość sum gwarancyjnych - 5 mln euro na szkody osobowe i 1 mln euro na szkody majątkowe. Wynika to z regulacji przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ustawa nie wskazuje, w jakiej wysokości składkę na OC powinni pobierać ubezpieczyciele, ani jakie kryteria stosować do jej wyliczania. Najczęściej bierze się pod uwagę czynniki dotyczące kierowcy i ubezpieczanego pojazdu, m.in. wiek kierowcy, okres posiadania prawa jazdy, rok rejestracji samochodu, czy przebieg okresu ubezpieczenia.

Compensa
PZU
HDI
InterRisk
Aviva
Axa
Concordia
Gothaer
Pocztowe TUW
TUW TUW
TUW TUZ
Ergo Hestia
Benefia
Generali
Uniqa
Warta
Allianz
LINK 4
MTU
Proama
You Can Drive
Liberty Ubezpieczenia
Axa Życie

Poradniki ubezpieczeniowe


Eksperci o ubezpieczeniach


W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych kierowcy podpisujący umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, mają również możliwość zakupienia dodatkowych opcji. Często taki pakiet jest dużo tańszy, niż np. dwie niezależne polisy. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada, gdzie warto poszukać najlepszych ubezpieczeń – oto najnowszy ranking pakietów OC, NNW i rozszerzony Assistance.

13.01.2014

Zgodnie z polskim prawem, każda osoba posiadająca pojazd mechaniczny musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezależnie od tego, czy pojazd ten użytkuje, czy jedynie przetrzymuje w garażu. Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jakimi kryteriami należy się kierować, by wybrać najlepszą polisę OC? 

03.12.2013

Kupując ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej często myślimy, że taka polisa chroni nas przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. Niestety, pomimo że zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany  ustawą, to uwzględnia ona także szereg sytuacji, w których ochrona po prostu nie działa. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, o jakich wyłączeniach mowa?

27.09.2013

Ceny polis komunikacyjnych ruszyły. Tym razem w dół. Eksperci Comperia.pl postanowili sprawdzić, czym jest to spowodowane.

27.08.2013

Jeżeli napiszę, że kraje anglosaskie wyprzedzają nas technologicznie, kulturowo, czy obyczajowo zapewne nie zaskoczę wielu. Być może jednak uda mi się to zrobić, jeżeli powiem, że między innymi w Wielkiej Brytanii i Australii już od paru lat funkcjonuje system ubezpieczania pojazdów od OC, gdzie cena polisy oparta jest o ilość pokonywanych kilometrów, a właściwie mil.

28.06.2013

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych są zobowiązani do na wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mało jednak kto wie, że wykupiona przez nas polisa swoją ochroną nie obejmuje nas, tylko tzw. osoby trzecie. Sprawdźmy, z czego to wynika.

21.05.2013