Kiedy wykupić ubezpieczenie graniczne?

Wybierając się w zagraniczną podróż, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Jedną z kwestii, o którą powinniśmy zadbać, jest ubezpieczenie.

Podróż zagraniczna własnym samochodem z pewnością gwarantuje duży komfort, ale też nakłada wiele dodatkowych obowiązków, o których na co dzień nie myślimy, szczególnie znajdując się w rodzimym kraju. Jedną z niezwykle ważnych kwestii, która pomoże nam uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, jest zadbanie o ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Zgodnie z naszym prawem jest ono obowiązkowe, w związku z czym przyzwyczailiśmy się, że nie tylko musimy wykupić stosowną polisę, ale też do tego, że chroni ona nas przed konsekwencjami finansowymi popełnionych przez nas szkód. Niestety zakupiona w kraju polisa nie działa jednak na całym świecie i przed wyjazdem do danego kraju powinniśmy upewnić się, co należy zrobić, aby podlegać ubezpieczeniu.

Standardowe OC wykupione w Polsce będzie miało ważność w 32 państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy), a także w Andorze, Serbii i Szwajcarii. Wybierając się do jednego z wymienionych krajów nie musimy więc bać się o kwestie ubezpieczeniowe.

Więcej utrudnień przysporzy nam podróż do krajów należących do Systemu Zielonej Karty, do którego należą wymienione wcześniej kraje, a także Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i  Ukraina. W tym przypadku konieczne będzie zgłoszenie się do własnego ubezpieczyciela w kraju z prośbą o wydanie Zielonej Karty.

Jeśli jednak wybieramy się do państw należących do Systemu Zielonej Karty, poza Europejskim Obszarem Gospodarczym i Andorą, Serbią i Szwajcarią, a Zielonej Karty nie posiadamy, konieczne będzie wykupienie tzw. ubezpieczenia granicznego. Polisę taką wykupuje się na granicy i obowiązuje ona przez okres minimum 30 dni. Problem polega jednak na tym, że jest to ubezpieczenie drogie, niepotrzebnie obciążające portfel kierowcy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż posiadamy ubezpieczenie krajowe, za które również zapłaciliśmy i przysługuje nam możliwość zdobycia Zielonej Karty.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje