Jazda bez ważnego OC może źle się skończyć

W wielu przypadkach kierowcy nie przywiązują wagi do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, tymczasem jazda bez ważnej polisy OC może się dla nich źle skończyć.

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a mimo to wielu kierowców lekceważy ten obowiązek i po polskich drogach jeździ już ponad ćwierć miliona pojazdów bez ważnych polis OC. Jest to rzecz niedopuszczalna i dlatego kary są bardzo wysokie. Za przyłapanie kierowcy bez ubezpieczenia OC policja drogowa może wypisać mandat nawet w wysokości ponad 3 tys. zł. Natomiast, jeżeli kierowca bez aktualnej polisy OC spowoduje wypadek, w którym zostaną poszkodowane inne osoby, zapłaci im odszkodowanie z własnej kieszeni. Nad wszystkim czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który ma zainstalowany specjalny system elektroniczny, zwany również wirtualnym policjantem, do wykrywania kierowców bez aktualnych ubezpieczeń OC.

Decydując się na wykupienie obowiązkowego OC, wielu kierowców nie wie o pięciu bardzo ważnych kwestiach. Na początek ważna informacja – ponieważ, jak wiadomo, nie tylko na kierowcach ciąży obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, dlatego wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, za co ubezpieczyciel nie odpowiada, a za co nie. A nie odpowiada chociażby za szkody polegające na zatruciu środowiska naturalnego (zderzenie z cysterną przewożącą takie środki), utracie pieniędzy, biżuterii czy papierów wartościowych.

Należy również wiedzieć, że przy ubezpieczeniach OC liczy się tylko cena, a jest ona różna w różnych firmach ubezpieczeniowych, więc warto oferty ich właśnie pod tym względem dokładnie przeanalizować. Na ochronę ubezpieczeni nie mogą również liczyć, jeżeli kierowca spowoduje wypadek po spożyciu alkoholu. Kierowcy jeżdżący bezszkodowo mogą natomiast liczyć na duże zniżki w opłatach za polisy OC, sięgające często do 70 proc. Ale wystarczy jedna stłuczka, by stracić nawet 30 proc. zniżki. I jeszcze jedno, mianowicie należy pamiętać, że samochody używane powinno kupować się z polisami OC.

Mimo iż wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jazda bez ważnej polisy OC jest ryzykowna, nie wykupuje tego ubezpieczenia. Z pewnością wielu kierowców odstraszają koszty ubezpieczenia OC. Mówi się, że są one niewielkie w stosunku do innych krajów unijnych, ale nie należy zapominać, że wiele rodzin ledwo wiąże koniec z końcem. Dlatego mając stare zdezelowane samochody i nie posiadając pieniędzy na wykup polis OC, ryzykują i często przegrywają.

 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje