Czy warto korzystać z ubezpieczeń dla młodych kierowców?

Osoby, które od niedawna są właścicielami własnych pojazdów często nie mogą liczyć na dogodne warunki ich ubezpieczania. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują jednak czasem dla tego typu klientów specjalne polisy przeznaczone tylko dla młodych kierowców. Czy warto z nich korzystać?

Każdy kierowca, niezależnie od wieku, jeżeli porusza się po drogach publicznych autem, powinien mieć przy sobie przynajmniej obowiązkowe ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Taki jest wymóg, chociaż wielu kierowców tego niestety nie przestrzega. Natomiast często młodzi kierowcy poruszają się po drogach autami swoich rodziców, więc sami nie muszą ubezpieczać pojazdów. Wielu jest też takich, którzy mają własne auta. Wówczas powinni je ubezpieczyć – wykupić przynajmniej polisę OC.

Nie należy jednak zapominać, że istnieją też ubezpieczenia AC oraz NNW, choć nie są to ubezpieczenia obowiązkowe. Jeżeli jednak auto kupowane jest za kredyt samochodowy, również autocasco staje się ubezpieczeniem obowiązkowym. Generalnie ubezpieczenia dla młodych kierowców, w tym OC, nie należą do najtańszych, bowiem firmy ubezpieczeniowe obawiają się ryzyka. Najwięcej kolizji i wypadków drogowych powodują właśnie młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Poza tym stawki dla młodych kierowców z reguły są wyższe również dlatego, że nie posiadają oni jeszcze żadnego stażu motoryzacyjnego, nie mają więc zniżek za bezkolizyjna jazdę.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie OC jest nie tylko ubezpieczeniem obowiązkowym, ale jest też jedynym, przy zakupie którego kierowca może kierować się jedynie ceną. Warunki i ochrona zapisane są ustawowo, więc ubezpieczyciele nie mogą przy tym ubezpieczeniu manipulować. W związku z dużą konkurencją na rynku ubezpieczeń samochodowych młodzi kierowcy mają do wyboru wiele ofert, mogą porównać stawki i wybrać jak najtańsze ubezpieczenie OC. Jednak i tak będzie to z wymienionych przyczyn ubezpieczenie droższe, ale konieczne.

Warto spojrzeć na ofertę Ergo Hestii, przygotowaną specjalnie z myślą o młodych kierowcach. Klienci tego ubezpieczyciela płacą niższą stawkę, tworząc jednocześnie historię motoryzacyjną u pierwszego ubezpieczyciela. Jest jeszcze jeden sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia dla młodych kierowców. Jest to wspólne ubezpieczenie ze starszym członkiem rodziny, który ma odpowiedni staż i duże zniżki za bezkolizyjną jazdę. Wówczas taka osoba musi się liczyć z tym, że jeżeli młody kierowca spowoduje wypadek, to karę ponoszą wspólnie. Generalnie ubezpieczenia dla młodych kierowców są drogie, ale od czegoś należy zacząć.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje