Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym?

W kilku zdaniach prezentujemy podstawowe informacje na temat tego, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Polisa zdrowotna to rodzaj ubezpieczenia, które posiada każdy, kto odprowadza składki ubezpieczeniowe do ZUS-u. Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest warunkiem koniecznym do tego, aby mieć możliwość darmowego leczenia w szpitalach, przychodniach, a także placówkach leczniczych. Bez tej polisy jesteśmy skazani na płacenie za usługi zdrowotne z własnej kieszeni. Trzeba pamiętać jednocześnie, że polisa zdrowotna, którą wykupujemy w ramach NFZ-u, ma charakter standardowy. Ten zakres daje nam dostęp do podstawowych usług medycznych i w zupełności wystarcza, jeśli potrzebujemy skorzystać z rutynowej pomocy lekarzy lub specjalistów. Ubezpieczenie zdrowotne może jednak przybierać również inne formy.

W Polsce funkcjonuje obowiązkowy system ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ-u. Dzięki temu mamy publiczną ochronę zdrowia. To wcale jednak nie oznacza, że konsumenci nie mogą zdecydować się na wykupienie dodatkowej opieki medycznej na własną rękę. Można uznać, że polisa w ramach NFZ-u jest punktem wyjścia. W gestii konsumenta leży to, czy zdecyduje się poszerzyć zakres ochrony zdrowotnej, bo zwykle właśnie o to chodzi, jeśli myślimy o kupnie nowej polisy. Dodatkowa polisa może gwarantować nam dostęp do szerszego zakresu usług medycznych i przyspieszeniu czasu oczekiwania np. na wizytę u specjalisty.

W tym miejscu trzeba też podkreślić, że nie każdy posiada ubezpieczenie zdrowotne. Nie pracodawca nie odprowadza składki zdrowotne za pracownika, którego przecież może zatrudniać w ramach umowy o dzieło, a i sam zatrudniony nie ma wtedy obowiązku płacić ich z własnej kieszeni. W takiej sytuacji znajduje się bardzo wiele osób. Co powinny one więc zrobić? Rozwiązaniem jest wykupienie polisy u prywatnego ubezpieczyciela, która zapewnia taką opiekę medyczną, jak standardowe ubezpieczenie zdrowotne.

Podsumowując, podstawowym zadaniem ubezpieczenia zdrowotnego jest zapewnienie opieki medycznej w przypadku problemów zdrowotnych ubezpieczonego. Obecnie w Polsce działa publiczny i prywatny system ubezpieczeń. Konsumenci mogą wybierać, z którego systemu chcą korzystać. Mogą wybrać obie formy opieki medycznej, zapewniając sobie tym samym szerszy zakres dostępnych usług.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje