Za granicą polisa z biura podróży lub EKUZ nie wystarczy

Wykupując wycieczkę w biurze podróży, przede wszystkim interesuje nas cena, hotel, transport i dodatkowe atrakcje, jakie będziemy mieć zapewnione. Niewiele osób skupia się na sprawdzeniu ochrony, jaką zapewnia podróżnemu polisa turystyczna.

W praktyce większość sumy, którą płacimy za wycieczkę, pokrywa koszty transportu, noclegu i wyżywienia. Biura podróży tym samym inwestują małe kwoty na ubezpieczenie klientów.

Wybierając się za granicę, warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Polski rynek usług finansowych oferuje szeroką ofertę ubezpieczeniową, która kieruje swoje polisy do wszystkich turystów. Są to zazwyczaj ubezpieczenia standardowe. Wykupując takie ubezpieczenie, możemy uzyskać zwrot wartości zagubionego bądź skradzionego mienia bądź zwrot kosztów biletu lotniczego w przypadku jego odwołania lub opóźnienia. Pomoc, jaką oferują firmy ubezpieczeniowe w przypadku transportu lub zabezpieczenia naszego mienia, jest bardzo przydatna i ważna.

Niestety wiele osób podróżujących po Europie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda sytuacja w przypadku, kiedy podczas urlopu przydarzy nam się niespodziewany wypadek, choroba lub kontuzja. Obywatelom Unii Europejskiej opiekę zdrowotna zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydaję się to oczywiste, że turysta zwiedzający kraje Unii zawsze otrzyma stosowną pomoc medyczną. Tak też jest, jednak trzeba brać pod uwagę że koszty hospitalizacji w krajach Unii Europejskiej są różne. Zazwyczaj znacznie przeważają koszty pobytu w polskim szpitalu. Dlatego też zdarza się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest w stanie pokryć wysokich sum leczenia za granicą, a ubezpieczenie, które wykupiło dla nas biuro podróży, również nie wystarcza. W większości przypadków to turyści z własnych środków płacą za leczenie. Podobnie jest w sytuacji  transportu takiej osoby do Polski. Standardowe polisy ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów transportu.

Na rynku również możemy spotkać ubezpieczenia, które będą skierowane do konkretnej grupy odbiorców, np. ubezpieczenia dla osób wybierających się w kraje alpejskie. Ubezpieczenie takie jest bardzo przydatne dla narciarzy i snowboardzistów, ponieważ w sytuacji zaginięcia lub wypadku na stoku, polisa pokrywa koszty akcji poszukiwawczej oraz użycie śmigłowca i specjalistycznych grup poszukiwawczych. W przypadku braku takiego ubezpieczenia, to turysta pokrywa wszystkie koszty. Wiedząc, jaką pomoc możemy uzyskać, posiadając standardową polisą, możemy sami zadecydować, czy chcemy dodatkowego ubezpieczenia, które zagwarantuje nam spokój i komfort w czasie urlopu.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje