Polisa turystyczna ochroni pracujących za granicą

Nie wszyscy wiedzą, że polisa turystyczna to także ubezpieczenie, które ochroni pracujących za granicą. Warto ją wykupić nie tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy jedynie na wakacje.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Kilka lat temu otworzyły się przed nami rynki wielu europejskich krajów. Nawet pracując tymczasowo, warto zadbać o właściwe ubezpieczenie.

Praca ubezpieczona

Bez względu na to, czy wyjeżdża się do pracy stałej, czy tymczasowej, z umową lub „na czarno”, można wykupić polisę, która właściwie nas zabezpieczy. Czasami wystarczy standardowe ubezpieczenie turystyczne, ale w pewnych sytuacjach wymagana będzie dopłata.

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jeśli chodzi o składkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne polisy w zależności od tego, czy praca ma charakter fizyczny, czy umysłowy. Warto przy tym podkreślić, że klasyfikacja ubezpieczyciela nie musi wcale pokrywać się z potocznym podziałem. Warto sprawdzić, w jaki sposób firma ubezpieczeniowa kwalifikuje pracę, którą zamierzamy podjąć za granicą.

Ubezpieczyciele posługują się definicją, że praca fizyczna to taka, do wykonywania której wykorzystuje się siłę mięśni, a nie intelekt. Wbrew pozorom, to dość ogólna definicja i warto ją uściślić w każdym przypadku. Można się tylko domyślać, że jako praca fizyczna zostanie zakwalifikowana np. opieka nad starszymi osobami czy bycie kelnerem, a do pracy umysłowej zaliczana będzie profesja handlowca, lekarza czy informatyka.

Dopłaty do polis

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe kładą tak duży nacisk na rozróżnienie pracy fizycznej i umysłowej? Powód jest bardzo prosty. Jeśli lekka praca fizyczna może jeszcze zostać objęta standardowym ubezpieczeniem turystycznym, o tyle ciężka praca fizyczna, szczególnie z użyciem niebezpiecznych narzędzi, zostanie obciążona dodatkową opłatą.

Takie stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych związane jest z ryzykiem wystąpienia urazów i nieszczęśliwych wypadków podczas ciężkiej pracy fizycznej. W takim wypadku zostaną zastosowane różnego rodzaju zwyżki, które, w zależności od ubezpieczyciela, wahają się od 25 do 60 proc.

Nie warto jednak rezygnować z ubezpieczenia, ponieważ nie wszystko będzie w stanie pokryć Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto wykupić taką polisę, która sfinansuje nie tylko koszty leczenia, ale również transport do Polski. To właśnie gwarantuje ubezpieczenie turystyczne. Trzeba jednak wskazać jasno cel wyjazdu, aby uniknąć niespodzianek.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje