Od ryzyka działań wojennych i zamieszek też można się ubezpieczyć

Niewiele osób wie, że od ryzyka działań wojennych oraz wszelkiego rodzaju zamieszek również można się ubezpieczyć. Sprawdź, ile to kosztuje.

Oferta firm ubezpieczeniowych jest naprawdę bogata. Różne są rodzaje ubezpieczeń i różne stawki, ale przy takiej konkurencji to normalne. Decydujący się na wykup danej polisy ubezpieczeniowej powinni wiedzieć, że przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczeń, w których firmy ubezpieczeniowe precyzują warunki, na jakich ubezpieczenie funkcjonuje. Bardzo istotne są wyłączenia odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych (wówczas odszkodowanie nie zostanie wypłacone). Ubezpieczający się powinni dokładnie analizować ofertę ubezpieczeniową i wybierać dla siebie jak najkorzystniejsze polisy.

Ubezpieczenia od ryzyka działań wojennych czy też wszelkiego rodzaju zamieszek to dla wielu osób nowość. Po ostatnich wydarzeniach w Warszawie, a także innych miastach, po burdach pseudokibiców, wszelkiej maści zadymiarzy i wandali demolujących wszystko, co znalazło się na ich drodze, ubezpieczenie mienia staje się koniecznością. Takie ubezpieczenia można w firmach ubezpieczeniowych zawierać na zwykłych zasadach obowiązujących u danego ubezpieczyciela. O działaniach wojennych na razie nie myślimy, ale może warto ubezpieczyć się na wypadek wyjazdów do krajów, w których takie zdarzenia i zamieszki są możliwe? Czy zwykła polisa turystyczna przed tym chroni?

Standardowa polisa turystyczna nie chroni turysty przed zamieszkami czy aktami terroru oraz wojny, więc na odszkodowania nie może on liczyć. W przypadku podjęcia decyzji o wyjeździe do kraju, w którym takie zdarzenia mogą mieć miejsce (a także do innych krajów), powinno się rozszerzyć ochronę o zdarzenia tego typu. Jeżeli jednak do aktu terroru dojdzie w kurorcie, w którym ubezpieczeni turyści są zakwaterowani, to jeśli zostaną ranni, odszkodowanie będzie wypłacone. Jeżeli natomiast turyści znajdą się poza swoimi miejscami zakwaterowania, gdy zbliżą się do niebezpiecznych miejsc dobrowolnie i wówczas zostaną poszkodowani, odszkodowanie może zostać niewypłacone.

Turysta, który decyduje się na wyjazd zagraniczny, powinien pamiętać o dwóch rzeczach. Jeżeli wykupi standardową polisę turystyczną i zostanie poszkodowany w wyniku zamieszek, odszkodowanie nie zostanie mu wypłacone. Jeżeli ktoś mimo ostrzeżeń MSZ oraz odwołań przez biura turystyczne wyjazdów do krajów, w których mają miejsce działania wojenne czy też zamieszki, jednak zdecyduje się na wyjazd, to nawet rozszerzenie ubezpieczenia nic nie da, ponieważ wyjechał na własną odpowiedzialność.

W sprawach ubezpieczeń od zamieszek w naszym kraju należy się zwrócić bezpośrednio do firm ubezpieczeniowych, które regulują swoimi przepisami podobne zdarzenia.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje