Limity w polisach turystycznych

pic

Przy wyborze jak najkorzystniejszego ubezpieczenia turystycznego należy zwracać uwagę na wysokość limitów odszkodowań. Niestety, najczęściej klienci firm ubezpieczeniowych o tym zapominają lub nie są świadomi wagi tej informacji.

Na rynku ubezpieczeniowym jest dość duża konkurencja, więc oferta firm ubezpieczeniowych jest zróżnicowana. Wyjeżdżając na urlop za granicę, z pewnością należy wykupić polisę turystyczną - tylko którą? Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przy porównywaniu ofert? Odpowiadamy - przede wszystkim na zakres ochrony oraz wysokość sumy ubezpieczenia i limity wypłat świadczeń.

Niektóre oferty ubezpieczeń turystycznych chronią jedynie w podstawowym zakresie. Wówczas stawki takich ubezpieczeń są niższe. Inne z kolei mają rozszerzony zakres ochrony: wtedy ubezpieczyciele podnoszą cenę polis. Lepiej jednak dopłacić i mieć pełną ochronę niż później kłopoty z pokryciem kosztów leczenia czy transportu, gdy ulegniemy wypadkowi za zagranicznych wczasach. Decyzja jednak należy do ubezpieczającego się klienta.

Comperia.pl radzi uważne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), w których zawarte są obowiązki ubezpieczyciela oraz wyłączenia ochrony, jaką firma ubezpieczeniowa zapewnia (wówczas nie wypłaci odszkodowania). OWU określa również obowiązki ubezpieczonego. Nie mniej ważnym elementem jest również wysokość limitów odpowiedzialności przy poszczególnych zdarzeniach uprawniających do otrzymania pomocy pieniężnej.

Dlaczego limity wysokości odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych są aż tak ważne? Z kilku powodów. Firma ubezpieczeniowa może zastawić na klienta pułapkę. Nawet jeżeli wysokość ubezpieczenia wynosi na przykład 100 tys. zł, to ubezpieczyciel mógł ustalić limit usługi lekarza specjalisty na 800–1000 zł.

Warto wiedzieć, z jakimi limitami w polisie turystycznej możemy się spotkać. Te bywają różne - w zależności od ustaleń danego ubezpieczyciela. Przykładowo przy kosztach leczenia stomatologicznego limit w PZU Wojażer wynosi 10 proc. sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 1 tys. zł, w Warcie Trawel Plus limit sięga 1 tys. zł, a w TU Europa – 250 euro. W przypadku kosztów naprawy czy zakupu protez, a także opraw okularów, TU Europa nie wystawia limitów – po prostu nie odpowiada za taką usługę. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy turystycznej, należy więc dokładnie sprawdzić zasady, na jakich ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie po ewentualnym wypadku, a nie kierować się jedynie wysokością sumy ubezpieczenia.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje