EKUZ a ubezpieczenie turystyczne: podstawowe różnice

pic

Karta EKUZ zabezpiecza osobę wyjeżdżającą za granicę, ale tylko w granicach refundowanej opieki medycznej w danym kraju. Jeżeli wyjeżdżamy na zagraniczny urlop, warto sprawdzić, kiedy wystarczy jedynie EKUZ, a kiedy przyda się polisa turystyczna.

Często zdarza się, że wyjeżdżający za granicę uznają, iż sama europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego wystarczy, aby czuć się na bezpiecznie. Niestety, tak nie jest. Lepiej rozszerzyć ochronę zdrowotną poprzez wykupienie dodatkowych ubezpieczeń w ramach polisy turystycznej.

EKUZ nie zapewni kompleksowej ochrony na zagranicznym urlopie. Przed wyjazdem warto poznać zakres ochrony EKUZ, aby później uniknąć kłopotów. Ochrona ubezpieczeniowa tej karty ma polegać na zapewnieniu podstawowej i specjalistycznej opieki szpitalnej, refundacji leków, będących na liście danego funduszu zdrowia, opieki dentystycznej i protetycznej. W EKUZ nie ma określonych górnych kosztów leczenia. Ale co z ograniczeniami?

Z karty EKUZ można korzystać jedynie w placówkach, które mają podpisane umowy z odpowiednikami naszego NFZ-etu. Jeżeli następuje konieczność natychmiastowej opieki w placówce prywatnej, to za taką pomoc właściciel karty płaci z własnej kieszeni. Trzeba też wiedzieć, że EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju ani kosztów pomocy udzielanej przez specjalistów. Koszt wizyty pacjenta ze złamaną nogą u lekarza ortopedy w Turcji może kosztować nawet kilka tysięcy euro, a koszt pomocy medycznej z wykorzystaniem helikoptera to kolejne kilkanaście tysięcy euro.

Najlepiej dokupić dodatkową polisę turystyczną z rozszerzoną ochroną, a przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, w jakim zakresie i na jakich zasadach działa państwowa służba zdrowia w danym kraju: ile należy zapłacić za pomoc udzieloną przez lekarza specjalistę, czy w ochronie zapisany jest transport karetką do szpitala, ile trzeba zapłacić za leczenie szpitalne. Jeżeli taką wiedzę będziemy już mieć, wówczas należy wykupić jeszcze polisę turystyczna, która wypełni luki w opiece zapewnianej przez EKUZ. Wyjeżdżający za granicę może wykupić takie ubezpieczenie, które zapewni mu optymalna opiekę medyczną. Przy EKUZ takiej możliwości nie ma, ponieważ zakres opieki ustalany jest odgórnie i często nie pokrywa się z przepisami państw, do których wyjeżdżamy.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje