Czy EKUZ wystarczy na urlopie?

Wyjeżdżając na urlop za granicę, nie należy zapominać o ubezpieczeniu wyjazdu. Czy wystarczy EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Jeżeli ktoś decyduje się na wyjazd zagraniczny, powinien pamiętać o ubezpieczeniu, bez względu na to, jaki charakter ma ten wyjazd. Nieważne, czy jest to wyjazd urlopowy, czy inny, ponieważ na każdym różne rzeczy mogą się zdarzyć. Można zachorować lub ulec wypadkowi, a koszty leczenia czy transportu do kraju potrafią być gigantyczne.

Wyjeżdżając za granicę, należy wykupić polisę turystyczną. Takie ubezpieczenia znajdują w ofertach wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, więc można wybrać jak najkorzystniejsze dla siebie. Im większa jest ochrona ubezpieczonego, tym wyższa stawka, ale zdrowia czy życia nie da się mierzyć pieniędzmi. Poza tym nie należy zapominać o EKUZ.

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może korzystać każdy, kto jest ubezpieczony w NFZ. Nie należy zapominać, że EKUZ chroni nas jedynie w zakresie usług finansowanych przez dane państwo. Często sama europejska karta może nie wystarczyć. Wyjeżdżając na urlop za granicę, lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie, niż później mieć problemy. Trzeba wiedzieć, że w niektórych krajach państwo pokrywa opiekę medyczną tylko w części. W tej sytuacji EKUZ również pokrywa tylko część tych kosztów. Koszty pozostałej części opieki medycznej polski turysta musi wyłożyć z własnej kieszeni. Przed wyjazdem do danego kraju należy wszystko dokładnie sprawdzić. Najlepiej jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie, aby zapewnić sobie dobrą ochronę.

By zdobyć taką kartę, nie trzeba zbyt wielu  starań. Wystarczy złożyć wniosek we właściwym oddziale NFZ. Za wydanie EKUZ nie ponosi się żadnych opłat, jest ona praktycznie wydawana od ręki. Jeżeli staramy się o wydanie takiej karty w okresie urlopowym, należy spodziewać się kolejek. Dobrze postarać się o taką kartę wcześniej niż dzień czy dwa przed wyjazdem. Nie ulega wątpliwości, że EKUZ jest potrzebna, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i ma wiele zalet. Są też i wady. Po pierwsze należy dopłacać do świadczeń medycznych w państwach, gdzie nie są one refinansowane w 100 proc., a mogą to być bardzo wysokie koszty. Po drugie ubezpieczonym nie są zwracane koszty transportu, nie otrzymuje się też zorganizowanej pomocy medycznej. EKUZ nie zabezpiecza dodatkowych świadczeń i nie daje takiej ochrony, jaką daje polisa turystyczna.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje