Ubezpieczać bagaż czy nie?

pic

Wyjeżdżając za granicę, najczęściej ubezpieczamy siebie i swoją rodzinę oraz ewentualnie samochód. Niestety, często zapominamy o ubezpieczeniu bagażu. Czy warto wykupywać tego typu polisę?

Ubezpieczenie bagażu zależy od jego wartości. Jeżeli są to tylko podręczne przedmioty, typu zapasowe koszule i przedmioty higieny osobistej, to nie warto takiego bagażu ubezpieczać. Mówiąc kolokwialnie, nie ma co się pakować w koszty.

Ochrona wartościowych przedmiotów

Jeżeli jest to bagaż wartościowy, lepiej go ubezpieczyć, ponieważ nie mamy z nim cały czas styczności. Podczas przelotów samolotem przebywa w lukach bagażowych, w hotelach też nie zawsze mamy nad nim kontrolę, podobnie jak w wielu innych sytuacjach. Bagaż należy chronić przed kradzieżą i zniszczeniem, ubezpieczając go przed wyjazdem za granicę.

Rozszerzenie ochrony o drogi sprzęt

Jeżeli przewozimy bardzo drogi sprzęt narciarski lub elektroniczny, należy wykupić ubezpieczenia z rozszerzonym zakresem ochrony. W podróży wszystko może się zdarzyć, a ubezpieczając drogi sprzęt, będziemy spokojniejsi.

Zakres ochrony ważniejszy od ceny

Oferta ubezpieczenia bagażu podróżnego jest oczywiście bardzo szeroka i można w niej wybrać wiele korzystnych opcji, trzeba tylko dokładnie przeanalizować propozycje firm ubezpieczeniowych. Różne są bowiem oferty ubezpieczeń w poszczególnych firmach. Cena jest istotna, ale ważniejszy jest zakres ochrony.

Przy ustalaniu sumy takich ubezpieczeń należy się kierować aktualną wartością ubezpieczanego bagażu. Jeżeli wartość ubezpieczanych przedmiotów jest duża, nie powinno się oszczędzać na ubezpieczeniu. Lepiej wybrać droższą opcję, ale o rozszerzonym zakresie ochrony. Najlepiej też sprawdzić, czy za ewentualne odszkodowanie zwrócą się nam koszty utraconych przedmiotów. To po pierwsze. Po drugie należy dokładnie czytać ogólne warunki ubezpieczeń, ponieważ tylko wówczas możemy poznać rzeczywistą ofertę ubezpieczeniową, a nie reklamową.

Warto czytać OWU

W OWU zawarte są wszystkie wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczycieli za wyrządzone szkody. Zdarza się, że umowach ubezpieczeniowych widnieją niekorzystne dla klientów klauzule, dlatego należy bardzo uważnie czytać umowy przed ich podpisaniem. Wówczas nie będziemy zaskoczeni decyzjami ubezpieczycieli.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje