Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu?

pic

Mimo że oferta ubezpieczeniowa dla zmotoryzowanych jest bardzo szeroka, ceny polis wciąż uważamy za zbyt wysokie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by nie przepłacać za OC czy AC samochodowe.

Lista czynników, które mają realny wpływ na koszt ubezpieczenia samochodu, liczy kilkadziesiąt punków. Decydują one nie tylko o składce obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale także AC i innego typu opcji dodatkowych (np. assistance).

Na część elementów, które wpływają na cenę polis komunikacyjnych, nie mamy większego wpływu. Wyliczając składkę, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przecież cechy kierowcy: jego wiek, staż za kierownicą, szkodowość i innego typu parametry niezależne od nas lub zależne tylko w niewielkim stopniu. To samo dotyczy cech samego auta: rocznika, pojemności silnika, modelu. Są jednak kwestie, które możemy realnie zmienić, by otrzymać jeszcze lepszą ofertę od ubezpieczyciela.

W przypadku ubezpieczenia autocasco ogromne znacznie ma liczba i rodzaj użytych zabezpieczeń antykradzieżowych. Może się okazać, że zamontowanie alarmu obniży składkę na tyle, że zwróci nam się koszt montażu. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zabezpieczenia, które działają przeciwko kradzieżom, utrudniają dostanie się do wnętrza samochodu, blokują zapłon, utrudniają odjechanie pojazdem. Poza tym pod lupę są brane także zabezpieczenia, które pomagają namierzyć samochód, gdy do kradzieży jednak doszło.

Na cenę ubezpieczenia może mieć wpływ fakt, czy jesteśmy stałymi klientami danej ubezpieczalni. Choć nie jest to regułą. Wiele firm stara się za wszelką cenę przyciągnąć nowych klientów, a potem już nie przygotowuje dla nich korzystniejszych ofert niż te standardowe. Najlepiej przed wyborem ubezpieczenia skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i wybrać najlepszą opcję.

Oszczędność na ubezpieczeniu samochodu może również wynikać z zakupu ubezpieczenia w pakiecie. OC i AC, NNW lub assistance w jednym miejscu zazwyczaj kosztują o wiele mniej niż wszystkie te usługi kupione oddzielnie. Warto więc porównać wiele wariantów w różnych miejscach, bo oszczędności na pakiecie ubezpieczeń mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje