Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodych osób jest tak drogie?

O młodych właścicielach samochodów pracownicy firm ubezpieczeniowych często mawiają, że są skazani za wiek. Jest tak właściwie bez względu na ubezpieczyciela. Sprawdźmy, dlaczego właśnie młode osoby nie mają szans na obniżki składek ubezpieczenia OC.

To, że młodzi kierowcy płacą więcej za obowiązkową polisę OC, nie wynika wcale ze zmowy cenowej towarzystw ubezpieczeniowych, ani z chęci dyskryminacji. Zastosowanie ma tutaj czysta statystyka, na podstawie jakiej kalkulowane są wysokości składek. A dane te nie są zbyt dobre dla młodych osób. Według policji od lat największe zagrożenie na polskich drogach stanowią kierowcy w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat (na każde 10 tys. młodych kierowców przypada 17,3 wypadków.). Okazuje się, że im straszy kierowca, tym mniejszy wskaźnik wypadków. Dla porównania, w przedziale wiekowym 25-39 lat jest to 11 wypadków, a dla 40-59 lat – tylko 7 wypadków.

Liczby te pokazują, że ubezpieczenie kierowcy do 25 roku życia wiąże się ze znacznym ryzykiem. Ubezpieczyciele nie biorą nawet pod uwagę tego, czy taki młody człowiek miał już jakiś wypadek. To sprawia, że osoby z przedziału 18-24 lat już na starcie muszą pogodzić się ze zwyżkami cen polis OC.

W takiej sytuacji młody kierowca powinien skrupulatnie przejrzeć wiele ofert firm ubezpieczeniowych, żeby znaleźć jak najkorzystniejszą. Ubezpieczyciele nie mają żadnych ustalonych wspólnie poziomów cenowych - każda z firm określa własne stawki. Z tego powodu można znaleźć oferty polis o wielkich rozbieżnościach cenowych - także jeśli chodzi o młodych kierowców. Zwyżki ubezpieczenia OC wahają się od 30 proc. do nawet 75 proc. podstawowej ceny polisy. Oznacza to, że różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami może wynieść nawet kilkaset złotych.

By obniżyć wysokość składek, często wykorzystywanym rozwiązaniem jest dołączenie do ubezpieczenia starszej osoby, która już posiada zniżki. Co prawda, w ten sposób staje się współwłaścicielem samochodu, ale za to młody kierowca każdego roku bezszkodowej jazdy zdobywa 10 proc. zniżki. W rezultacie po kilku latach może sam wykupić polisę po atrakcyjnej cenie z racji zgromadzonych zniżek, a także za sprawą przekroczenia wieku 25 lat.

Bez względu jednak na to, jaką opcję wybierze młody kierowca, powinien dokładnie zapoznać się z ofertami polis OC dostępnymi na rynku, proponowanymi przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje