Dlaczego moje OC jest takie drogie?

pic

Niestety polisy OC kosztują, co boleśnie odczuwamy, zawierając każde nowe ubezpieczenie. Sprawdźmy, dlaczego OC jest takie drogie i kto będzie musiał zapłacić za nie więcej niż inni.

Dwie komunikacyjne polisy odpowiedzialności cywilnej (OC) zawarte u tego samego ubezpieczyciela mogą znacznie różnić się wysokością składki, ponieważ ta często zależy nie tylko od bezszkodowej jazdy, ale i od dodatkowych kryteriów. Jeżeli nasze OC jest wyjątkowo drogie, prawdopodobnie towarzystwo ubezpieczeniowe zastosowało wobec nas pewne zwyżki. Sprawdźmy, co może podnieść cenę naszej polisy.

Kierowca

To, ile w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za OC, w dużej mierze zależy od nas samych. Jako kierowcy jesteśmy oceniani przez ubezpieczyciela pod względem ryzyka. Jeśli zostaniemy potraktowani jako klient o podwyższonym ryzyku, nie ma co myśleć o niższej składce.

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych bierze pod uwagę własne kryteria dodatkowe, według których dokonywana jest ocena klienta. Często jest to wiek. Im jesteśmy młodsi, tym więcej zapłacimy, szczególnie gdy nie ukończyliśmy 25 roku życia. Wpływ na to ma nie złośliwość, ale policyjne statystyki. Według nich wypadki najczęściej powodują właśnie młodzi kierowcy.

Istotne jest również nasze doświadczenie za kierownicą. Jeśli dopiero zrobiliśmy prawo jazdy, trzeba przygotować się na dodatkowy wydatek w postaci droższego OC. Oczywiście im bardziej doświadczony kierowca, tym niższa składka.

To, ile zapłacimy za OC, zależy również od tego, gdzie mieszkamy (gdzie zarejestrowany jest samochód). W dużych miastach panuje większy ruch, a zatem ryzyko kolizji jest większe. Najtaniej będzie, gdy mieszkamy na wsi.

Oczywiście, istotna jest nasza bezszkodowa jazda. Bezpieczne prowadzenie pojazdu jest nagradzane zniżkami, a spowodowanie kolizji oznacza większe ryzyko dla ubezpieczyciela i podwyższenie ceny OC.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wezmą jeszcze pod uwagę zawód, jaki wykonujemy, oraz sprawdzą, kto oprócz nas będzie jeździł ubezpieczanym samochodem, np. czy będzie to osoba, która nie ukończyła 25 lat.

Samochód

Wysokość składki OC zależy również od posiadanego samochodu. Zapłacimy więcej przy większej pojemności i mocy silnika pojazdu. Szybkie auta nie są mile widziane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Podobnie - duży roczny przebieg.

Zapłacimy również więcej, gdy rejestrujemy samochód na firmę. Cena polisy może też wzrosnąć ze względu na wiek auta (im starsze, tym gorzej). Na wysokość OC wpłynie także marka i model naszego samochodu - na pewno zapłacimy więcej, gdy posiadamy auto sportowe. Co ciekawe, kolor również może zadecydować o cenie polisy. Niektórzy ubezpieczyciele traktują jaskrawe samochody jako większe zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje