Czy ubezpieczać dom?

pic

Dom to często dorobek całego życia, nierzadko sfinansowany kredytem hipotecznym. Warto pamiętać, że nieruchomość może być narażona na pożar, zalanie czy działanie wichury. Czy w takiej sytuacji stać nas, żeby nie ubezpieczać domu?

Kataklizm może dosięgnąć każdy dom i nigdy nie będziemy gotowi na jego nadejście. Dzięki polisie ubezpieczeniowej można jednak zminimalizować straty, zyskując szansę na szybsze naprawienie szkód.

Na rynku finansowym nie brakuje ofert dotyczących ubezpieczania domów. Właściwie każde z towarzystw ubezpieczeniowych ma swoją propozycję. Dzięki temu możemy wybierać spośród różnych wariantów. Jednak zanim zaczniemy analizować oferty, warto wiedzieć, czego tak naprawdę szukamy, czego potrzebujemy. Musimy wiedzieć, co chcemy objąć ochroną i w jakim zakresie. Nie bez znaczenia będzie również świadomość, od czego chcielibyśmy się ubezpieczyć, np. ze względu na miejsce zamieszkania.

Podstawową zasadą jest to, żeby nie kierować się tylko ceną polisy. Owszem, możemy znaleźć najtańszą na rynku ofertę, ale nie oznacza to, że będziemy mieli z niej jakikolwiek pożytek w przypadku nieszczęścia. Ważniejszy od ceny jest zakres ubezpieczenia. Trzeba dokładnie sprawdzić, na co możemy liczyć w wybranym wariancie polisy. To niestety wymaga pewnego wysiłku w postaci przeczytania ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). Dokument ten zostanie dołączony do umowy i tak naprawdę w nim określone jest, co kupujemy.

Z OWU dowiemy się, czy ubezpieczenia obejmuje tylko mury, a może inne elementy stałe, jak podłoga, okna. Zapisy powinny być precyzyjne, a jeśli nie są, warto dokładnie dopytać, co dany ubezpieczyciel rozumie przez różne zawarte w OWU określenia (np. wspomniane elementy stałe). Zwykle wyjaśnienie pojęć znajdziemy na początku OWU. Wbrew pozorom, to ważny etap w wyborze ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe potrafią dość oryginalnie interpretować różne, wydawałoby się - oczywiste kwestie.

Nie bez znaczenia jest również spis wyłączeń, w których ubezpieczyciel zastrzega, za co nie bierze odpowiedzialności i czego nie obejmuje ochroną. Zwykle są tam wymienione sytuacje spowodowane lekkomyślnością właścicieli domu lub ich rażącym niedbalstwem.

Wybranie dobrej polisy, skutecznie chroniącej dom nie jest wcale łatwe. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla nieruchomości, jak wichury, powodzie, uszkodzenia od połamanych drzew itd. Należy się zastanowić, czy ubezpieczeniem objąć również ogrodzenie, bramę, garaż, a może inne elementy na posesji. Dlatego trzeba unikać pośpiechu przy wyborze polisy, bo ten, jak wiadomo, jest zawsze złym doradcą.

 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje