Czy autocasco chroni przed skutkami wichury?

Nasz samochód może zostać uszkodzony w różny sposób, także na skutek działań atmosferycznych. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mieliśmy żadnego ubezpieczenia. Sprawdźmy, czy autocasco chroni przed skutkami wichury.

Nie jest żadną niespodzianką, że gwałtowne zjawiska pogodowe niszczą pojazdy. Najczęściej w wyniku zalania albo za sprawą przewracanych drzew lub fragmentów budynków. Można próbować walczyć o odszkodowanie od zarządców dróg czy właścicieli nieruchomości, ale wtedy musimy przygotować się na długie postępowanie sądowe. Lepszym rozwiązaniem jest pomyślenie zawczasu o odpowiednim ubezpieczeniu naszego pojazdu.

Postaw na autocasco!

Jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć nasz samochód, powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenie AC, które w przeciwieństwie do OC, nie jest obowiązkowe. Jednak nie to powinno wpływać na naszą decyzję.

Ubezpieczenie autocasco to nie tylko ochrona w przypadku kradzieży i opłaca się je wykupić nie tylko posiadaczom bardzo drogich aut. AC ma szerokie zastosowanie. Możemy liczyć na pomoc przy naprawie naszego samochodu, gdy sami spowodujemy wypadek (ale nie będąc pod wpływem alkoholu), jak również gdy uszkodzenie nastąpi w wyniku żywiołu pogodowego.

Trzeba jednak mieć świadomość, że nie każda polisa AC ochroni nas od uszkodzeń spowodowanych wichurą. Wszystko zależy od zakresu ochrony, jaki posiadamy. Właśnie z tego powodu nie opłaca się kierować jedynie ceną przy zakupie autocasco. Niestety- zwykle bywa, że im szerszy zakres ochrony, tym droższe ubezpieczenie. Jednak w tym wypadku nie warto oszczędzać, bo potem możemy tego bardzo żałować.

Wybierając ofertę AC, warto sprawdzić dokładnie, na co możemy liczyć w przypadku wystąpienia szkody i jakie uszkodzenia będą kwalifikowane przez ubezpieczyciela jako podlegające rekompensacie. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne warunki. Warto także zwrócić uwagę, czy jest szansa uniknięcia udziału własnego, czyli konieczności pokrycia części wydatków zawiązanych z naprawą szkody.

Diabeł tkwi w wyłączeniach!

Nie ma się co oszukiwać, nawet najlepsze ubezpieczenie autocasco nie obejmuje wszystkich zdarzeń, jakie mogą spowodować uszkodzenie naszego samochodu. Ich lista podana jest w części warunków ubezpieczenia, określanej jako wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Ważne, żeby zapoznać się z tymi zapisami dokładnie.

Warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel na pewno obejmie pojazd ochroną przed żywiołami (częstym wyłączeniem jest trzęsienie ziemi).

Niestety, nawet pełna ochrona AC nie oznacza, że nasze roszczenia zostaną uznane przez ubezpieczyciela, który przeanalizuje dokładnie zdarzenie i stwierdzi, czy zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by uniknąć szkody. Jeśli dopuściliśmy się niefrasobliwości lub rażących błędów w użytkowaniu pojazdu, trudno będzie o odszkodowanie.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje