Jak ubezpieczyć zabytkowe auto?

pic

Posiadacze zabytkowych samochodów są gotowi zrobić wiele, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje auto. W jego ochronie pomocna będzie odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

Auta zabytkowe są w o wiele większym stopniu narażone na różnego rodzaju uszkodzenia niż nowe lub kilkuletnie samochody. Wydaje się więc oczywiste, że każdy posiadacz takiego pojazdu zrobi naprawdę wiele, aby zapewnić mu spokojną przyszłość. Niestety w wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie podzielają takiego toku myślenia.

Który samochód jest zabytkowy?

Jeśli zależy nam na polisie chroniącej auto zabytkowe, musimy taki pojazd zarejestrować i uzyskać charakterystyczne, żółte tablice rejestracyjne. To nie powinno stanowić problemu, o ile oczywiście pojazd spełnia wszystkie wymagania. Najważniejszy z nich to wiek pojazdu, który musi wynosić przynajmniej 25 lat. Druga ważna sprawa to stosunek oryginalnych części do zamienników. Nie może on być mniejszy niż 75 proc. do 25 proc. części wymienionych.

Po uzyskaniu odpowiednich tablic możemy oficjalnie cieszyć się posiadaniem zabytkowego auta i czerpać profity, jakie z tego wynikają. Czy dotyczy to także korzyści ubezpieczeniowych?

Co z ubezpieczeniem?

Posiadacze pojazdów zabytkowych mają prawo do korzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC, które jest zawierane na okres 30 dni. Dzięki temu składkę zapłacą tylko wtedy, kiedy rzeczywiście będą korzystali z samochodu, na przykład wybierając się na zloty motoryzacyjne.

W czasie, kiedy auto będzie przechowywane w garażu, ubezpieczenia OC nie trzeba posiadać. Mimo takiego ukłonu w stronę posiadaczy zabytkowych samochodów, TU dość niechętnie oferują tego typu ochronę. W wielu przypadkach spotkamy się więc ze znacznie zawyżoną stawką, a innym razem z odmową, argumentowaną brakiem takiej polisy w ofercie.

Swoje kroki po krótkoterminowe OC najlepiej skierować od razu do największych ubezpieczycieli, a jeszcze wcześniej upewnić się, czy oferują oni rozwiązania dedykowane pojazdom zabytkowym. W przeciwnym razie możemy napotkać na znaczne trudności i utratę czasu.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje