Jakie zniżki OC można uzyskać?

Wysokość składki OC zależy od składki bazowej, która może zostać pomniejszona o odpowiednie zniżki, ale również podwyższona o zwyżki. Sprawdźmy, jakie zniżki można uzyskać, wykupując tę polisę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mocno ze sobą konkurują, dlatego niechętnie dzielą się informacjami na temat zniżek i sposobu ich naliczania.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tak naprawdę określa oficjalnie tylko jedną zniżkę – za bezszkodową jazdę (maksymalnie 60%, chociaż są firmy zapewniające zmniejszenie ceny o nawet 70%). Pozostałe zniżki to już inicjatywa poszczególnych firm ubezpieczeniowych, a dokładny sposób ich naliczania to czasem starannie skrywana tajemnica.

Bezszkodowa jazda

Jak wspomnieliśmy, bezszkodowa jazda zapewnia jedyną powszechną zniżkę, na którą może liczyć każdy kierowca jeżdżący bezpiecznie, nie powodując żadnych kolizji, ani wypadków. Co ciekawe, nie zawsze możemy liczyć na jedynie 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Czasami już po 3 latach można cieszyć się pełną zniżką w wysokości 60%.

Kierowca, który nie spowodował żadnej kolizji zgłoszonej do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dostaje co roku standardowo 10% zniżki. Gdy spowoduje wypadek, traci najczęściej również wspomniane 10% zniżki. Warto wiedzieć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują dodatkowo ubezpieczenie, które chroni zniżki za bezszkodową jazdę.

Cena zależy od osoby

Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują również cały szereg ulg, które zależą bezpośrednio od osoby ubezpieczonego. Jedna z takich zniżek zależy od wieku oraz od długości posiadania prawa jazdy. W tym wypadku na zniżkę może liczyć kierowca w przedziale 35-55 lat, który może pochwalić się wieloletnim stażem w prowadzeniu samochodu.

Takiego szczęście nie mają kierowcy do 25 lat. Oni z reguły mogą liczyć tylko na zwyżki. Dlatego najczęściej korzystają ze współwłasności pojazdu, tzn. dołączają do ubezpieczenia osobę (przeważnie któregoś z rodziców), która dysponuje maksymalnym poziomem zniżek.

Niektóre firmy udzielają także zniżek, jeśli kierowca posiada dzieci, i kolejnych, gdy pozostaje w związku małżeńskim. Jeszcze inne zwracają uwagę na płeć, przyznając dodatkowe zniżki kobietom, które statystycznie powodują mniej szkód na drogach. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania. Im większe miasto, tym drożej. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy wsi, którzy mogą liczyć na dodatkowy upust w cenie polisy. Wszystko to jest spowodowane natężeniem ruchu. Tam, gdzie jest większy, istnieje większe ryzyko kolizji.

Zniżka a samochód

Firmy ubezpieczeniowe także nierzadko sprawdzają, jakimi samochodami jeżdżą ich klienci i od tego uzależniają wysokość składki. Brana jest pod uwagę pojemność silnika. Często można dostać dodatkowy rabat za wiek pojazdu. Oczywiście, w najlepszej sytuacji są właściciele nowych samochodów.

Również w przypadku niektórych aut starszych można liczyć na zniżkę. Często ubezpieczyciele posiadają tabele modeli i marek, na które stosują niższe ceny polis. Oczywiście, działa to również w drugą stronę. Niektóre auta objęte są automatycznie zwyżką (np. sportowe o dużej mocy).

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje