Poznaj skutki braku ubezpieczenia AC

pic

Liczba samochodów na polskich drogach jest bardzo duża, co przekłada się na częste wypadki i stłuczki. Właśnie dlatego polscy kierowcy są zobowiązani do kupowania polisy OC. Istnieje jeszcze jedno ubezpieczenie, które chroni od wypadków, ale jest ono nieobowiązkowe. Mowa o autocasco. Czy warto z niego korzystać?

AC, czyli autocasco, to nieobowiązkowa polisa komunikacyjna, o której dobrze jest pomyśleć już teraz. Warto w tym kontekście wiedzieć, jak ona działa i jakie są skutki jej braku.

Czym jest autocasco?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W polskim prawie kierowcy nie mają obowiązku wykupienia tego ubezpieczenia. Brak AC nie grozi więc żadną karą finansową, tak jak w sytuacji braku OC. 

Pomimo że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, spora część właścicieli pojazdów (głównie nowych) decyduje się na zakup tego ubezpieczenia. Przede wszystkim ubezpieczenie to chroni bezpośrednio kierowcę, ściślej jego pojazd. To zupełnie inaczej niż w przypadku OC, gdzie odszkodowanie wypłacane jest osobom trzecim biorącym udział w wypadku lub stłuczce na drodze.

Polisa AC zapewnia odszkodowanie w postaci pokrycia kosztów naprawy samochodu lub w przypadku jego całkowitej straty.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Autocasco obejmuje szeroki zakres szkód, które mogą powstać podczas jazdy samochodem i w bezpośrednim kontakcie z innymi użytkownikami drogi. Ubezpieczenie to obejmuje kolizje z innymi przedmiotami lub obiektami i zwierzętami  znajdującymi się poza pojazdem.

Dodatkowo bardzo ważnym i cennym zabezpieczeniem, które gwarantuje nam AC jest ubezpieczenie od kradzieży pojazdu lub jego elementów. Chroni nasz pojazd przed aktami wandalizmu i rekompensuje szkody ich naprawy.

W ramach AC możemy oczekiwać odszkodowania, jeśli nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z przyczyn atmosferycznych np. grad, powódź, huragan, lub pożar.

Skutki braku AC

Skutki braku autocasco wydają się być oczywiste - w przypadku wyżej wymienionych szkód nie mamy żadnych praw do odszkodowania. Koszty naprawy samochodu musimy pokryć sami. Gdy np. wskutek pożaru nasz samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu - nie zostaje nam nic.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie z AC nie będzie wypłacane, jeśli pojazd ulegnie zniszczeniu w wyniku naszego nieodpowiedniego użytkowania samochodu. Nie dostaniemy więc rekompensaty np. za szkody, które powstały w wyniku prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub kradzieży auta, w którym zostawiliśmy nieopatrznie kluczyki.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje