Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę autocasco?

pic

Na cenę ubezpieczenia autocasco wpływa wiele czynników. Wśród nich znajduje się również miejsce zamieszkania kierowcy.

Polisa autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, wybierane przez wielu klientów. Na cenę składki AC wpływ mają dwa rodzaje czynników: samochodowe i osobowe, związane z właścicielem auta.

Co wpływa na cenę AC?

Decydując się na polisę AC, trzeba przekazać ubezpieczycielowi szereg informacji na temat naszego auta oraz nas samych:

- W pierwszej kolejności liczą się dane na temat auta. Brane są pod uwagę: rocznik produkcji, model oraz marka, a także pojemność silnika. Te wszystkie elementy pozwalają dokładniej wyliczyć stawkę polisy.

- W drugiej kolejności uwzględniane są dane o właścicielu. Ubezpieczyciela interesuje jego wiek oraz historia szkodowości, czyli ile szkód wyrządził w swojej dotychczasowej karierze kierowcy. Analizowane jest także jego miejsce zamieszkania.

Miejsce zamieszkania wpływa na cenę

Dane o miejscu zamieszkania wbrew pozorom mają dla ubezpieczyciela niebagatelne znaczenie i mogą w dużym stopniu wpłynąć na koszt polisy. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę to, że miejsce zamieszkania, a więc i teren, po którym najczęściej będzie się poruszał po drogach, wpływa na ryzyko szkody. W końcu na zatłoczonych ulicach miast łatwiej o kolizję niż na wsi.

Dla osób, które mieszkają przy głównych drogach szybkiego ruchu, nie jest to dobra wiadomość, ponieważ w takich miejscach dużo łatwiej o wypadek, niż gdy mieszkamy w Bieszczadach lub w na wsi w Świętokrzyskim.

Nie warto oszukiwać ubezpieczyciela

Warto dodać, że ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na miejsce zameldowania właściciela auta przy wyliczaniu współczynnika, ale i miejsce jego zamieszkania (a te w dzisiejszych czasach bardzo się różnią), czyli obszarze, po którym najczęściej będzie jeździł kierowca. Nie warto jednak podawać ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych. Nie ma co rejestrować auta w rodzinnym miasteczku, kiedy pracujemy w Warszawie. W przypadku stłuczki w stolicy prawda wyjdzie na jaw, co może być przyczyną trudności w uzyskaniu odszkodowania z AC.

To, gdzie mieszkamy,  może wpływać na to, jakie jest prawdopodobieństwo wypadku czy kradzieży. Bez takiej informacji zaś towarzystwa ubezpieczeniowe nie są w stanie wyliczyć realnej składki i oszacować realnego ryzyka.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje