Jazda na podwójnym gazie - i żadne ubezpieczenie Ci nie pomoże

pic

Posiadanie nawet najlepszej polisy komunikacyjnej nie pomoże nam, jeśli prowadzimy pojazd pod wpływem alkoholu. Warto o tym pamiętać z wielu względów.

Polisy komunikacyjne OC i AC gwarantują ochronę, która ma na celu zrekompensowanie szkód spowodowanych i poniesionych przez kierowców, wskutek prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jak to jednak w przypadku każdej umowy ubezpieczeniowej bywa, także ona posiada pewne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, które następują w wyniku nieprzestrzegania określonych warunków przez kierowcę.

Jednym z poważniejszych, o ile nie najpoważniejszym wykroczeniem jest w tym przypadku jazda pod wpływem alkoholu. Należy jednak rozróżnić podejście do tej kwestii w wypadku obu rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Polisa autocasco

Wiele osób jest gotowych opłacać nawet podwyższone składki ubezpieczenia AC, gdyż daje im to dużą ochronę w zakresie szkód i uszkodzeń pojazdu. Niestety żadna polisa nie zagwarantuje im wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy do zdarzenia doprowadzimy pod wpływem alkoholu. Będziemy wtedy zmuszeni samodzielnie ponieść wszystkie koszty. Jeśli dodamy do tego ewentualne kary przewidziane przez kodeks karny, taka przygoda może się skończyć wyjątkowo kosztownie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC zostanie wypłacone osobom poszkodowanym w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Ma ono bowiem na celu chronić właśnie poszkodowanych, a nie samych sprawców.

Nie oznacza to jednak, że sam sprawca będzie mógł spać spokojnie. Poza tym, że jazda pod wpływem alkoholu może się dla niego skończyć nawet kilkuletnim więzieniem, to ubezpieczyciel będzie miał prawo wystąpić z tzw. regresem, które jest niczym innym, jak tylko ubieganiem się o zwrot kosztów, które ubezpieczyciel musiał ponieść w związku z wypłatą odszkodowania.

Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji "jazdy na podwójnym gazie" lub celowo puszcza je mimo uszu. Co roku na polskich drogach policja zatrzymuje tysiące pijanych kierowców, którzy też nierzadko są sprawcami mniej lub bardziej poważnych wypadków. Ceną za takie wykroczenie może być rachunek opiewający nawet na kilkaset tysięcy złotych i więcej, nie wspominając o pozostałych konsekwencjach.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje