Rodzaje ubezpieczeń na życie

pic

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyróżniają różne typy polis na życie. Dobrze się zapoznać z tym rozróżnieniem, aby móc podjąć decyzję, które ubezpieczenie jest nam najbardziej potrzebne.

Ubezpieczenia na życie to kategoria, w której skład wchodzi 5 grup polis. Każda z nich posiada własną specyfikę i jest stosowana w nieco innych sytuacjach. Ogólnie jednak polisy na życie mają gwarantować ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego.

Ubezpieczenie na życie (terminowe)

Polisy na życie o charakterze terminowym wykupuje się zwykle na okres od 5 do kilkudziesięciu lat. Umowa trwa do osiągnięcia określonego wieku przez ubezpieczonego. Tego typu polisy zapewnią wysokie sumy ubezpieczenia przy niskich składkach. Ubezpieczenie tego typu to rozwiązanie bardzo dobrze pasujące do kredytu hipotecznego.

Polisa na życie i dożycie (terminowa)

Terminowa polisa na życie i dożycie gwarantuje wypłacenie sumy ubezpieczenia w dwóch sytuacjach: dożycia do wygaśnięcia polisy lub śmierci. Takie ubezpieczenie bardzo dobrze sprawdza się w roli dodatkowej emerytury. Dzięki temu możemy oszczędzać, nie ponosząc ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie jednak trzeba liczyć się z tym, że suma wpłaconych składek może być wyższa od sumy ubezpieczenia, którą dostaniemy.

Bezterminowa polisa na życie

Ubezpieczenie bezterminowe gwarantuje nam ochronę do końca życia. Koszty w tym przypadku będą większe niż przy polisach terminowych. Jeśli zdecydujemy się na zerwanie umowy, możemy liczyć na otrzymanie chociaż części wpłaconych składek.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie występuje w dwóch rodzajach: jest to ubezpieczenie ochronne i uniwersalne. Pierwsze ma charakter ściśle ochronny. Drugie z kolei ma charakter mieszany: ochronno-inwestycyjny. Polisy uniwersalne mogą zapewnić dodatkową emeryturę, ale z drugiej strony wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym. Tego typu produkty cechują się dużą elastycznością formalną.

Ubezpieczenia posagowe

Ostatni typ polis na życie to ubezpieczenia posagowe. Ich celem jest gromadzenie środków dla dzieci. Takie produkty polegają na tym, że ubezpieczonym w trakcie trwania polisy jest rodzic, a po wygaśnięciu umowy środki, które znajdują się na koncie, otrzymują jego dzieci lub dziecko.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje