Ile kosztuje ubezpieczenie domu od włamania?

pic

Choć większość osób nie wyobraża sobie spokojnego życia bez odpowiedniej polisy na dom lub mieszkanie, to nie wszyscy wiedzą, że zakres jej ochrony jest mocno ograniczony. Rozszerzyć go może ubezpieczenie od włamania.

Ubezpieczenie domu, choć nie jest obowiązkowe, to stanowi rozwiązanie, po które chętnie sięga duża część społeczeństwa. Chroni ono przed różnego rodzaju zjawiskami, które mogą uszkodzić lub zniszczyć dorobek naszego życia.

Niestety oferowany w standardowych polisach mieszkaniowych zakres ochrony zazwyczaj nie obejmuje wyposażenia domu i wszystkich rzeczy ruchomych, które znajdują się w jego wnętrzu. Na szczęście jest na to rada.

Ubezpieczenie od włamania i kradzieży

Na rynku ubezpieczeniowym znaleźć można wiele ofert polisy chroniących na wypadek włamania i kradzieży, które zapewnią nam finansowe bezpieczeństwo, obejmując też całe wyposażenie domu lub mieszkania.

W trakcie wyboru odpowiedniego rozwiązania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), gdyż różnice w polisach mogą być znaczne. Przede wszystkim ważne jest to, które z przedmiotów będą podlegały ochronie, czy polisa obejmuje np. sprzęty znajdujące się w piwnicy, jak traktuje kwestię instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Warto dokładnie przeanalizować wartość poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza, a następnie do nich dobierać odpowiednią umowę ubezpieczeniową.

Wysokość składki

Koszt ubezpieczenia od włamania jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim należy oszacować wartość mieszkania i jego wyposażenia, a następnie ustalić, jaką wysokość odszkodowania chcemy otrzymać w przypadku kradzieży lub włamania. Może być ona równa bądź niższa rzeczywistej wartości przedmiotów.

Na cenę polisy wpłyną również zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko wystąpienia danego zdarzenia. Mówimy tu np. o alarmie, roletach antywłamaniowych, odpowiednich drzwiach itd. Im więcej zabezpieczeń, tym mniejsze ryzyko i niższa cena składki. Czasami warto nawet doinwestować w mieszkanie, zanim pochopnie zapłacimy wysoką cenę za dane ubezpieczenie. 

Ostateczna wysokość składki ubezpieczeniowej będzie wynikała z czynników wymienionych powyżej, a także od zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Tu po raz kolejny pojawia się potrzeba rzetelnego określenia wartości mieszkania i naszych oczekiwań względem ewentualnego odszkodowania.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje