Ubezpieczenie domu a ubezpieczenie mieszkania - czym się różnią?

pic

Ubezpieczenia nieruchomości zabezpieczają często dorobek naszego życia. Czy istnieją różnice między polisami, które wykupuje się w przypadku domu lub mieszkania?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj kategoryzują ubezpieczenie domu i mieszkania jako polisy jednego typu, jednak o różnym zakresie ochrony. Nieruchomość traktowana jest bowiem jako lokal mieszkalny, który może być narażony na różnego rodzaju zdarzenia przynoszące szkodę i stratę finansową właścicielowi. Jak więc wygląda różnica między ochroną gwarantowaną przez ubezpieczyciela w przypadku mieszkań i domów?

Zakres ochrony

Najważniejszą różnicą między polisami ubezpieczeniowymi dla domów, a tymi dla mieszkań jest zakres ochrony, jakim chcemy objąć lokal. Najważniejszą zasadą w doborze ubezpieczenia powinno być realne oszacowanie ryzyka i skomponowanie polisy, która zagwarantuje rzeczywistą ochronę, bez konieczności opłacania składek, za które zyskujemy fikcyjne korzyści - gdyż zdarzenia, od których chronią nie mają szans na wystąpienie w przypadku naszej nieruchomości.

Nie ma sensu wykupować polisy od skutków powodzi w miejscach, które powodzią zagrożone być nie mogą. Zagrożone przez powódź na pewno nie będą mieszkania znajdujące się na wysokich kondygnacjach bloków. Patrząc z innej strony, osoba zamieszkała w bloku może w wyniku awarii doprowadzić do zalania mieszkania sąsiada z dołu, więc warto od takiej ewentualności się ubezpieczyć. W przypadku domów wolnostojących jest to natomiast całkowicie zbędne.

Podobnie będzie z zastosowaną w danym lokalu instalacją elektryczną czy gazową - po co ubezpieczać gazową, skoro mamy zamontowaną elektryczną i na odwrót. W zależności od tego, jakie rozwiązania stosujemy w naszym domu lub mieszkaniu, warto uwzględnić lub pominąć niektóre ryzyka w polisie, jeśli nie ma możliwości, by nam zagrażały.

Jaka polisa?

W przypadku ubezpieczeń domu lub mieszkania należy mieć też świadomość, że nie istnieje jedna, uniwersalna polisa, która uchroni nas przed wszystkimi zagrożeniami. A jeśli istnieje, to z pewnością do tanich nie należy.

Wspomniane zalanie mieszkania sąsiadów będzie przykładowo wymagało doubezpieczenia się w zakresie odpowiedzialności cywilnej, wynikającej z użytkowania mieszkania. Dodajmy, że tradycyjne ubezpieczenia nieruchomości swoim zakresem obejmują tylko "mury", w związku z czym, jeśli chcemy chronić też znajdujące się z domu czy mieszkaniu wyposażenie, będzie wymagało rozszerzenia warunków umowy lub wykupienia dodatkowego produktu ubezpieczeniowego.

W kwestii różnic między ubezpieczeniem mieszkania a domu warto też podkreślić różnicę w kosztach, jaka niewątpliwie pojawi się w przypadku każdego typu polisy. 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje