Zniżki rodziców sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy

pic

Młody kierowca nie ma łatwo, jeśli chodzi o obowiązkową polisę OC. Najczęściej skazany jest na droższe ubezpieczenie ze względu na swój wiek. Jednym ze sposobów na obniżenie składki OC mogą być zniżki rodziców.

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują młodych kierowców do 25 roku życia jako grupę wyższego ryzyka, dlatego przygotowują dla nich tylko droższe polisy. Nie ma znaczenia, czy młody człowiek ma już na koncie jakąś kolizję, czy nie. Zapłaci więcej niż doświadczony, starszy kierowca.

Zwyżki za wiek

Niestety statystyki policyjne są bezlitosne dla młodych kierowców. Większość wypadków powodują właśnie młodzi ludzie, a im przedział wiekowy kierowców wyższy, tym wypadków mniej. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie korzystają z tych statystyk, ustalając cenę obowiązkowej składki OC.

Skoro takie są realia, nie powinno nikogo dziwić, że dla młodych ubezpieczenie OC jest droższe. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze wtedy na siebie większe ryzyko, że będzie konieczne wypłacenie odszkodowania. Oczywiście jest to generalizowanie, nie zawsze sprawiedliwe, ponieważ nie wszyscy młodzi kierowcy powodują wypadki. W obliczeniach składki dla większości ubezpieczycieli nie ma to jednak znaczenia.

Zwyżki zazwyczaj dotyczą kierowców do 25 lat, chociaż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wydłużają ten wiek do 28 lat. Dodatkowo może jeszcze dojść zwyżka za krótkie posiadanie prawa jazdy. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że przez pierwsze trzy lata od zdobycia uprawnień kierowca nie posiada żadnego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, a zatem jest klientem podwyższonego ryzyka. Niestety często młodzi ludzie krótko posiadają prawo jazdy.

Rodzice zawsze pomogą!

Ceny polis OC nie są wcale niskie, a gdy dochodzą do tego jeszcze zwyżki dla młodych kierowców, koszt ubezpieczenia samochodu potrafi wzrosnąć do bardzo dużej kwoty. Nic dziwnego, że w tej sytuacji młodzi ludzie szukają sposobu na obniżenie składki OC.

Można szukać promocji i porównywać polisy w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze gwarantuje znalezienie ubezpieczenia w dobrej cenie. Dlatego od wielu lat popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy rodziców przy wykupywaniu OC i nie chodzi tu wcale o pomoc finansową.

Najprostszy sposób na obniżenie składki OC to ustanowienie jednego z rodziców współwłaścicielem samochodu. Wtedy firma ubezpieczeniowa weźmie pod uwagę ulgi doświadczonego kierowcy, które do pewnego stopnia zrekompensują zwyżki drugiego, młodego współwłaściciela. Oczywiście takie rozwiązanie ma największy sens, gdy rodzic posiada maksymalny poziom zniżek.

Drugi sposób to zarejestrowanie samochodu tylko na jednego z rodziców. Wtedy można uniknąć w ogóle zwyżek za wiek, ale niestety nie zawsze. Ubezpieczyciele często żądają deklaracji, kto będzie jeździł samochodem, a informacja o młodym kierowcy zapewne spowoduje zwyżkę. Gdyby taka informacja została zatajona i doszłoby do wypadku, ubezpieczyciel może nałożyć na właściciela pojazdu karę.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje