W ubezpieczeniu nieruchomości też grożą zwyżki. Jak się przed nimi bronić?

pic

Ubezpieczenie nieruchomości nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak coraz więcej osób decyduje się na wykupienie polisy dla swojego mieszkania lub domu. Podobnie jak w przypadku polis komunikacyjnych, taki i przy ubezpieczeniach lokali grożą zwyżki w składce ubezpieczeniowej. Sprawdźmy, jak się przed nimi bronić.

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, warto sprawdzić, jak można obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Trzeba także uważać na ewentualne zwyżki.

W pakiecie zawsze taniej

Gdy posiadamy już polisę, np. komunikacyjną, możemy wybrać się do swojego ubezpieczyciela i zapytać o ubezpieczenie domu. Wykupując pakiet ubezpieczeniowy, możemy liczyć na dodatkowe upusty, np. Liberty Direct oferuje właścicielom polis komunikacyjnych zniżkę 5% na ubezpieczenie murów i wyposażenia. Proama natomiast zachęca klientów posiadających ubezpieczenie OC i AC, do zaopatrzenia się w dodatkowe ubezpieczenie domu, proponując 50 złotych rabatu przy składce przekraczającej 250 złotych. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na polisę w pakiecie, powinniśmy sprawdzić, czy taka ochrona nieruchomości będzie dla nas wystarczająca.

Zabezpiecz dom lub mieszkanie

Dodatkową bonifikatę ubezpieczeniową dostaniemy za zabezpieczenia w naszym domu czy mieszkaniu. Chodzi tu o okna i drzwi antywłamaniowe z atestem, kraty, rolety, alarm lub monitoring. Wszystkie te elementy zabezpieczenia mogą sprawić, że towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje nam dodatkowe upusty. Przykładowo w Alianz możemy uzyskać nawet 50% za zabezpieczenia antywłamaniowe. Warta proponuje 30% zniżki za alarm z monitoringiem, 20% za drzwi przeciwłamaniowe z certyfikatem, a 10% za zabezpieczone okna.

Rabaty dla stałych klientów

Będąc stałym klientem jednej firmy ubezpieczeniowej, możemy także liczyć na dodatkowe upusty. Każde wznowienie polisy na kolejny rok jest nagradzane zniżką. Kilkuprocentową bonifikatę otrzymamy także za bezszkodowość, bo każdy kolejny rok bez zgłaszania szkody, to dodatkowa obniżka dla ubezpieczonego.

Kiedy spodziewać się zwyżek?

Wykupując polisę ochronną domu, musimy się także liczyć ze zwyżkami:

  • Ubezpieczyciel może nam naliczyć wyższą składkę za dom drewniany lub pokryty dachem drewnianym, który zwiększa ryzyko pożaru.
  • Firma ubezpieczeniowa często nalicza zwyżki przy polisie lokalu wynajmowanego lub podnajmowanego. W takiej sytuacji zwyżka należy się zarówno najemcy, jak i właścicielowi nieruchomości.
  • Zwyżka obejmuje także ubezpieczającego mieszkanie na ostatnim piętrze.
  • Więcej zapłacimy również w sytuacji, gdy w ostatnim czasie została zgłoszona szkoda w ubezpieczonym lokalu.
  • Składka ubezpieczeniowa zostanie także podwyższona, gdy płatność następuje w ratach, a także w sytuacji zniesienia udziału własnego w szkodzie.
  • Dodatkową zwyżkę może otrzymać właściciel nieruchomości z tytułu indywidualnej oceny ryzyka.

Każdy ubezpieczyciel, zanim zaproponuje nam składkę ubezpieczeniową, musi ocenić ryzyko wystąpienia różnych szkód, bo one są powodem wszystkich zwyżek. Zanim wybierzemy konkretną polisę, warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku ubezpieczeniowym i wybrać taką, która najlepiej zabezpiecza naszą nasz dobytek. To powinno być wyznacznikiem wyboru polisy, a nie jej cena. W praktyce bywa z tym różnie.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje