Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

pic

Decydując się na wyjazd zagraniczny i wykupienie polisy turystycznej, często zapominamy o ubezpieczeniu bagażu podróżnego. Czy warto ubezpieczać swój  bagaż?

Wyjeżdżając za granicę, zabieramy ze sobą bagaż, którego często nie ubezpieczamy. Trzeba pamiętać, że przez jakiś czas nie mamy z nim styczności: pozostaje w luku bagażowym samolotu, znajduje się w hotelach czy innych miejscach, gdzie narażony jest na zagubienie lub kradzież.

Nie można lekceważyć tego problemu – nieubezpieczenie bagażu to błąd. Najlepszym zabezpieczeniem bagażu przed jego uszkodzeniem, kradzieżą lub zniszczeniem jest ubezpieczenie. W standardowym pakiecie istnieje taka opcja. Gdy jednak przewozimy na przykład drogi sprzęt elektroniczny czy narciarski, możemy wybrać droższą opcję z większym zakresem ochrony. Oferta tego typu ubezpieczeń jest naprawdę bardzo bogata. Należy ją dokładnie przeanalizować i wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie.

Trzeba pamiętać, aby przy określaniu sumy ubezpieczenia brać pod uwagę aktualną i realną wartość przedmiotów, które składają się na bagaż podróżny. Jest to konieczne, ponieważ tylko wówczas możemy wyegzekwować od ubezpieczyciela odszkodowanie, które pokryje koszty powstałej straty. Poza tym – tak jak przy innych rodzajach ubezpieczeń – przy wyborze jak najkorzystniejszej oferty należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę ubezpieczenia, ale również na zakres ochrony. Należy dokładnie wczytywać się w ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) - zwłaszcza w klauzule na temat wyłączeń ochrony. Trzeba też sprawdzić, czy za otrzymane odszkodowanie za utracone bądź zniszczone rzeczy rzeczywiście uda nam się zakupić nowe, bo kwota wypłacana może okazać się zbyt niska.

Ubezpieczenie bagażu jest niezbędne, ale tylko wtedy, jeżeli przewozimy kosztowne rzeczy. Problem w tym, że często najcenniejsze przedmioty, np. biżuteria czy sprzęt elektroniczny są wyłączone z ochrony. Jeżeli są to jedynie podręczne przedmioty, niemające większej wartości, ubezpieczanie ich nie zawsze jest potrzebne. Wybierając się w dłuższą podróż, należy jednak pamiętać nie tylko o ubezpieczeniu siebie oraz swoich najbliższych – trzeba również zadbać o bagaż podróżny, który w takich przypadkach zwykle bywa większy i kosztowniejszy. Żeby móc spokojnie spędzać urlop, lepiej nie zapominać o ubezpieczeniu naszego wyjazdu.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje