Ile na OC zaoszczędzi młody kierowca dzięki współwłasności samochodu?

pic

Za obowiązkowe ubezpieczenie OC najwięcej płacą młodzi kierowcy, którzy dopiero ukończyli kurs prawa jazdy. Czy mogą zaoszczędzić na tym ubezpieczeniu dzięki współwłasności samochodu?

Obowiązkowa polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, wbrew pozorom nie jest wcale taka tania, szczególnie dla młodych kierowców. Świeżo upieczony kierowca dopiero uczy się jeździć, jest niedoświadczony i tworzy większe ryzyko wypadków na drodze - dlatego nie posiada żadnych zniżek OC.

Ze statystyk policyjnych wynika, że co piąty wypadek powodują kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Nic dziwnego, że firmy ubezpieczeniowe dość surowo traktują młodych kierowców. Mogą oni zapłacić za ubezpieczenie OC nawet kilka razy więcej niż doświadczony kierowca, z dużym stażem oraz wszystkim ulgami.

Firmy ubezpieczeniowe zobowiązane są do ustalania wysokości składki OC na podstawie statystyk, a te są zdecydowanie niekorzystne dla młodych kierowców. Określonych reguł jednak w tej grze pomiędzy ubezpieczycielami nie ma. Są takie firmy ubezpieczeniowe, które widzą w młodym kierowcy dobrego klienta i zachęcają do kupowania ubezpieczeń OC z niższymi stawkami niż w innych firmach.

Istnieją jednak sposoby, aby młodzi kierowcy zapłacili niższe składki OC. Jednym z nich jest współwłasność samochodu. Młody kierowca, nieposiadający żadnych ulg, może korzystać ze zniżek ubezpieczeniowych współwłaściciela auta.

Metoda „na tatę-współwłaściciela” jest dość popularna i – jak się okazuje – skuteczna, ale tylko wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa ją zaakceptuje, a rodzic rzeczywiście uzbierał konkretne zniżki. Wówczas młody kierowca może liczyć nawet na 60 proc. upustu od podstawowej ceny ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe oferują różne formy zniżek i różnie traktują współwłasność auta, dlatego tak ważna jest analiza rynku ubezpieczeniowego pod względem ceny ubezpieczenia OC oraz akceptacji metody „na tatę-współwłaściciela”.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje