Które samochody transportowe wiążą się z najniższym OC?

pic

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy kierowca, który ma zarejestrowane auto, powinien je wykupić. Jakie samochody transportowe wiążą się z najniższym OC?

Oferta ubezpieczeń OC dla samochodów transportowych jest tak samo zróżnicowana jak dla aut osobowych. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy kierowca, każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, każda firma transportowa musi mieć wykupione polisy OC. Najtańsze polisy OC mogą wykupić kierowcy na auta osobowe, natomiast najniższe OC dla samochodów transportowych są u ubezpieczycieli samochodów dostawczych. Oferty ubezpieczeniowe kierowane do firm transportowych w ruchu krajowym i zagranicznym to już zupełnie inna sprawa.

Polisy transportowe są inne niż polisy OC dla pojazdów osobowych, ponieważ przewoźnik ponosi większe ryzyko uszkodzenia lub utraty przewożonego towaru. Nadawca, zanim podpisze umowę z przewoźnikiem na dostawę towaru, sprawdza, czy ten ma wykupione ubezpieczenie OC, a także polisę OCP, czyli od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, oraz polisę OCS, czyli od odpowiedzialności cywilnej spedytora. W przeciwieństwie do polisy OC pojazdu są to polisy całkowicie dobrowolne, dlatego należy przy ubezpieczaniu pojazdów wiedzieć, jak w takich sytuacjach postępować. Trzeba też wiedzieć, iż dobrowolność wykupu takich polis wiąże się z tym, że po dołączeniu do umów OWU stają integralną częścią tych umów i są wiążące.

Co to oznacza w praktyce? Otóż – jak twierdzą prawnicy – można dojść do wniosku, że zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej za pewne zdarzenia, które podlegają ubezpieczeniu, jest tak ograniczony, że praktycznie nie istnieje. Dlatego tak ważna staje się dokładna analiza OWU oraz występujących w umowach klauzul. Organa kontrolne już nie raz stwierdziły, że wiele klauzul wpisywanych do umów ubezpieczeniowych jest po prostu niedozwolona.

Ubezpieczenie OC pojazdów transportowych ma duże znaczenie, bowiem ważne jest nie tylko samo ubezpieczenie pojazdu, ale również rozszerzenie polisy o OCP i OCS. Poza tym zakres ochrony i cena ubezpieczeń w transporcie krajowym są inne niż w transporcie międzynarodowym. Wszystko należy dokładnie przeanalizować nie tylko z brokerem ubezpieczeniowym – duże firmy transportowe powinny dołączyć do swoich analiz również opinię prawniczą.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje