Różnice w ubezpieczeniach mieszkania i domów

pic

Ubezpieczenia mieszkań w blokach i domów jednorodzinnych różnią się zakresem ochrony. Sprawdź, przed czym ubezpieczyć lokal, w którym mieszkasz.

Ostatnie anomalie pogodowe sprawiły, że do Polski coraz częściej docierają huragany i powodzie, które niszczą mieszkania i domy, pozostawiając właścicieli praktycznie bez środków do życia. Nie tylko klęski żywiołowe zagrażają naszemu majątkowi w postaci mieszkań, domów oraz środków ruchomych zgromadzonych przez lata pracy. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim nieruchomościom i ruchomościom, należy je ubezpieczyć. Częściej ubezpieczane są domy, rzadziej, niestety, mieszkania w blokach. Skąd bierze się taka sytuacja? Czy ubezpieczenie domów jest droższe od polis mieszkaniowych? Jeżeli tak, to jaka jest różnica w tych ubezpieczeniach?

W przypadku mieszkań w blokach ubezpieczenie murów zapewnia właściciel, czyli spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa, w przypadku domów wolnostojących takie ubezpieczenie muszą wykupić ich właściciele. Najpopularniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie nieruchomości, tylko że samo ubezpieczenie nieruchomości to za mało, aby spać spokojnie. Trzeba podkreślić, że każde ubezpieczenie nieruchomości w przypadku zdarzeń losowych zawiera ochronę od pożaru, natomiast w zależności od ubezpieczyciela znaleźć można również ochronę od uderzenia pioruna, osunięcia się ziemi, wybuchu, huraganu, powodzi czy też uderzenia pojazdu. Zakres ochrony jest więc różny w różnych firmach ubezpieczeniowych, w związku z tym różne są też stawki ubezpieczeniowe.

W interesie ubezpieczającego swoje mieszkanie czy dom jest wybór jak najkorzystniejszego ubezpieczenia. Nie jest to sprawa łatwa. Może taką decyzję lepiej podjąć razem z doradcą ubezpieczeniowym lub brokerem ubezpieczeniowym? Niekonieczna jest tu pomoc agenta ubezpieczeniowego dbającego przede wszystkim o interes swojego pracodawcy, a nade wszystko swój własny. Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu, warto też ubezpieczyć znajdujące się w nich środki ruchome, czyli zgromadzony w mieszkaniach i domach dobytek. Poza tym warto też zwrócić uwagę przy wyborze jak najkorzystniejszych polis, czy są wzmocnione usługą „home assistance”, czyli usługami specjalistów wykonujących bezpłatne naprawy sprzętu czy instalacji.

Różnice pomiędzy ubezpieczeniem domów i mieszkań prócz wyżej wymienionych dotyczą również wartości nieruchomości i ruchomości, gabarytów, wpływu anomalii pogodowych na wymienione nieruchomości itp. oraz ceny zakupu ubezpieczenia, która w przypadku domów będzie zdecydowanie wyższa niż mieszkań. Jeszcze inaczej wygląda sprawa, jeżeli mieszkanie czy dom zakupione bądź wybudowane jest za kredyt bankowy i stanowi zabezpieczenie tego kredytu. W takiej sytuacji obowiązkowa jest też cesja praw z polisy na bank. To między innymi dlatego przy zakupie ubezpieczeń nieruchomości tak ważna jest pomoc brokera ubezpieczeniowego, który wyjaśni wszystkie zawiłości prawne dotyczące tych ubezpieczeń.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje