Od czego ubezpieczyć mieszkanie w bloku?

pic

Domy i mieszkania to często dorobek życia niejednego Polaka. Warto więc ubezpieczyć swoją własność. Zaznaczmy przy tym, że ubezpieczenie mieszkania własnościowego lub spółdzielczego wymaga innych warunków umowy niż ubezpieczenie domu. Sprawdźmy zatem, przed czym warto zabezpieczyć mieszkanie w bloku.

Zanim kupimy polisę, która zabezpieczy należące do nas mieszkanie w bloku, warto najpierw sprawdzić, co może zagrażać takiemu lokalowi. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakiej ochrony szukać.

Niektóre szkody grożące mieszkaniu mogą być podobne do tych, od których ubezpiecza się domy. Wykupujemy więc w obu przypadkach ubezpieczenie murów oraz elementów stałych i ruchomych od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Taką polisę musi posiadać każdy kredytobiorca, decydujący się na zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.

Mieszkając w bloku, warto posiadać ubezpieczenie murów także dla siebie, ponieważ w przypadku, np. wybuchu pożaru w mieszkaniu otrzymamy odszkodowanie za poniesione straty. W sytuacji, gdy pożar lub wybuch gazu nastąpi na klatce schodowej, wtedy za szkody odpowiada ubezpieczyciel spółdzielni mieszkaniowej. W regulaminie spółdzielni jest określone, kiedy właściciel mieszkania odpowiada za uszkodzenia elementów stałych, takich jak np. instalacja kanalizacyjna, wodna czy gazowa.

Oprócz ubezpieczenia murów można wykupić polisę chroniącą elementy ruchome, znajdujące się w nieruchomości od kradzieży, włamania i dewastacji. Jest to dobre ubezpieczenie zwłaszcza dla właścicieli rzeczy cennych, takich jak biżuteria, drogi sprzęt elektroniczny czy też kolekcja wartościowych obrazów. Taką polisę warto także posiadać, gdy w okolicy, w której mieszkamy, często dochodzi do włamań lub gdy nasz lokal znajduje się na parterze i nie dysponujemy żadnymi zabezpieczeniami przeciwłamaniowymi.

Właściciele mieszkań w bloku mogą także wykupić ubezpieczenie OC, które chroni od odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego oraz członków jego rodziny w codziennych sytuacjach, np. gdy zalejemy sąsiada. Polisa może się przydać także w przypadku, gdy np. dziecko wybije szybę w oknie sąsiada. Dodatkowo właściciel mieszkania w bloku może skorzystać z ubezpieczenia assistance, które jest przydatne, gdy w lokalu na skutek awarii będzie potrzebna pomoc fachowca, np. hydraulika, ślusarza czy elektryka.

Wybierając polisę mieszkaniową, powinniśmy się zastanowić nad zakresem niezbędnej ochrony oraz nad ubezpieczeniami dodatkowymi. Pamiętajmy, że często najtańsze polisy w bardzo małych stopniu chronią interes ubezpieczonego. 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje