Czy można odwołać się od przyjętego mandatu?

pic

Jeśli złamiemy przepisy ruchu drogowego, policjant może nałożyć na nas mandat bez względu na to, czy kierowaliśmy pojazdem, czy poruszaliśmy się pieszo. Co jednak, gdy po czasie dojdziemy do wniosku, że zostaliśmy ukarani bezpodstawnie? Czy można odwołać się od przyjętego mandatu?

Przyjęcie mandatu ma swoje ściśle określone konsekwencje. Zgadzając się na niego, tak naprawdę przyznajemy się do winy i przystajemy na nałożenie na nas kary.

Pamiętajmy, że zawsze mamy możliwość odmówienia przyjęcia mandatu. Jednak Kodeks postępowania w sprawach wykroczeń, a ściślej art. 99, określa, że w takiej sytuacji policjant jest zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem do sądu o ukaranie sprawcy wykroczenia. Warto tutaj dodać, że we wniosku funkcjonariusz musi zaznaczyć, iż odmówiliśmy przyjęcia mandatu, czasami również, ale nie zawsze, wpisywane są przyczyny naszej decyzji.

Sprawdź też: Yanosik i inne aplikacje, które pomagają kierowcom w trasie

Jeśli rzeczywiście jesteśmy pewni swojej niewinności, nie warto przyjmować mandatu. Należy jednak dobrze się nad tym zastanowić, ale o to może być trudno, bo w takiej chwili działamy często pod wpływem impulsu i jesteśmy zdenerwowani. Sądy często przychylają się do stanowiska policji. To może być dla nas bardziej dotkliwe, niż mandat. Wtedy, oprócz grzywny, najczęściej musimy pokryć koszty postępowania sądowego. Zdarza się też, że wysokość grzywny jest zmniejszana.

O ile zazwyczaj kara za wykroczenie jest określana przez sąd, o tyle wyjątkiem jest grzywna nakładana mandatem. Tutaj rolę sędziego przejmuje funkcjonariusz. Jego obowiązkiem jest poinformowanie o możliwości nieprzyjęcia mandatu i o konsekwencjach, jakie nas czekają z tego powodu.

Sprawdź też: 5 sposobów na tańsze OC dla młodego kierowcy

Gdy przymniemy mandat, natychmiast staje się on prawomocny i nie można się od niego zazwyczaj odwołać. Istnieje jednak pewna furtka. Jeśli uznamy, że zostaliśmy ukarani za czyn, który według nas nie jest wykroczeniem, wtedy mamy 7 dni na złożenie odwołania do sądu. Procedura odwołania się od przyjętego mandatu jest opisana w Kodeksie postępowanie w sprawach wykroczeń (art. 101 ust. 1). Sąd może uchylić mandat. Jeżeli jednak nie złożyliśmy odwołania w wymaganym terminie 7 dni, przyjdzie nam tylko uregulować płatność wynikającą z mandatu. 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje