Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

pic

Wykupując ubezpieczenie OC, warto dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach polisa może zostać automatycznie przedłużona, a kiedy możemy zakończyć współpracę z dotychczasowych ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym, o czym wie (przynajmniej miejmy taką nadzieję) każdy kierowca. Mimo tego wielu z nich, nie posiada aktualnych polis OC dla swoich samochodów, wychodząc z założenia, że może "jakoś się uda" jeździć bez problemów bez polisy. Tacy kierowcy mogą jednak zostać szybko namierzeni przez elektroniczny system Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i karani bardzo wysokimi karami finansowymi.

W wyborze OC liczy się cena

Ubezpieczenia OC są jedynymi ubezpieczeniami na rynku przy wyborze których można kierować się jedynie ceną, ponieważ zakres ochrony oraz warunki ubezpieczeniowe reguluje ustawa. Ceny się zmieniają, firmy ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą, więc po zakończeniu dotychczasowego okresu ubezpieczeniowego można zmienić firmę ubezpieczeniową. Trzeba tylko wiedzieć, jak i kiedy można wypowiedzieć umowę OC, by nie odnowiła się automatycznie.

Sprawdź też: Nie opłaciłem składki OC - czy polisa nadal mnie chroni?

Kiedy wypowiedzieć umowę?

Umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Jeżeli ktoś nie zauważył, że właśnie skończyła się ważność jego polisy OC, może się nie martwić, bowiem została automatycznie przedłużona. Jeżeli jednak chce zmienić ubezpieczyciela, może wypowiedzieć umowę najpóźniej, na jeden dzień przed jej wygaśnięciem. Wypowiedzenie składa się w firmie pisemnej.

Kiedy ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie?

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie. Jeżeli ktoś kupuje auto z jeszcze ważną polisą OC, może z niej korzystać aż do wygaśnięcia umowy, ale wówczas ubezpieczenie to nie zostanie automatycznie przedłużone. Nowy właściciel samochodu musi podpisać nową umowę tego ubezpieczenia.

Sprawdź też: 5 sposobów na tańsze OC dla młodego kierowcy

Aby uniknąć jazdy bez ważnej polisy OC, należy podpisać nową umowę, najpóźniej ostatniego dnia obecnie posiadanej ochrony. Poza tym może okazać się, że nowy właściciel ma niższe ulgi, wtedy poprzedni ubezpieczyciel naliczy wyższe stawki, może też doliczyć zwyżkę za korzystanie z poprzedniej umowy.

Jak wypowiedzieć umowę?

Nie ma też potrzeby tkwienia latami w tej samej firmie ubezpieczeniowej, skoro w innych mogą być niższe stawki. Trzeba też wiedzieć, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, odbywa się pisemnie na specjalnych formularzach, które można pobrać w Internecie. Wypowiedzenie można dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej pocztą, kurierem, mailem lub faksem.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje