Zawiadomienie o zbyciu a wyrejestrowanie pojazdu - poznaj różnice

pic

Czy wiesz, gdzie leży różnica pomiędzy zawiadomieniem o zbyciu pojazdu a jego wyrejestrowaniem? Jeśli nie, przeczytaj, co należy w tym zakresie wiedzieć i co trzeba zrobić po sprzedaży auta.

Powszechnie uważa się, że po sprzedaży samochodu należy go wyrejestrować. W rzeczywistości, nie taki jest sposób postępowania - zamiast wyrejestrowania pojazdu trzeba złożyć zawiadomienie o jego zbyciu.

Wyrejestrowanie auta

Kwestie dotyczące wyrejestrowania samochodu regulują ściśle zapisy prawa. Możemy to zrobić tylko w następujących sytuacjach:

  • gdy oddamy pojazd do stacji demontażu i zostanie on zezłomowany,
  • gdy auto zostanie skradzione,
  • gdy pojazd został zarejestrowany za granicą lub tam sprzedany,
  • gdy nastąpiła kasacja samochodu poza granicami Polski,
  • gdy udokumentujemy trwałą utratę samochodu, co nie ma nic wspólnego z jego zbyciem.

Jak widać z tych przykładów, sprzedaż samochodu na terenie naszego kraju nie oznacza konieczności jego wyrejestrowania. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności.

Zawiadomienie o zbyciu samochodu

Nie należy mylić zawiadomienia o zbyciu pojazdu z jego wyrejestrowaniem. To dwie różne czynności z punktu widzenia prawa. Gdy sprzedamy auto, musimy o tym powiadomić odpowiedni dla nas organ administracji lokalnej (starostę). Mamy na to jedynie 30 dni. To obowiązek wynikający z prawa o ruchu drogowym, a dokładnie mówi o tym art. 78 ust. 2 pkt. 1.

Formalności

By złożyć zawiadomienie o sprzedaży auta, trzeba zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży do wglądu oraz dokument tożsamości. Konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza. Jeśli auto było własnością kilku właścicieli, potrzebne będą ich podpisy. Gdy został sprzedany samochód zarejestrowany na firmę, należy dostarczyć jeszcze wpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a my musimy być upoważnieni do załatwiania takich spraw urzędowych. To jednak nie wszystko.

Pamiętaj o ubezpieczycielu

O fakcie sprzedaży należy również powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy polisę OC. W tym wypadku mamy mniej czasu na taki krok, bo tylko 14 dni. Takie zawiadomienie wymusza na nas ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 32 ust. 1). Ubezpieczycielowi należy podać dane nabywcy. Znajdziemy je na umowie kupna-sprzedaży.

W przypadku niezłożenia zawiadomienia o zbyciu pojazdu, prawo nie definiuje żadnych kar. Warto to jednak zrobić dla własnego dobra. W innym przypadku, jeśli nowy właściciel popełni jakieś przestępstwo z użyciem tego samochodu, to właśnie my będziemy mieli problemy i będziemy musieli składać wyjaśnienia.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje