Ubezpieczenie na życie kredytu to tylko niepotrzebny koszt

pic

Banki często zachęcają do ubezpieczania kredytu gotówkowego, a czasami wręcz tego żądają. Niektóre z nich oferują nawet korzystniejsze warunki kredytu w pakiecie z polisą na życie. Czy takie ubezpieczenie rzeczywiście jest przydatne, czy to tylko niepotrzebny koszt?

Popularne powiedzenie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony - i najczęściej tak właśnie powinno być. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne i nie zawsze jest korzystne dla klienta. Dlatego zanim zdecydujemy się na polisę na życie do kredytu, warto zapoznać się dokładnie z proponowanymi warunkami.

Ubezpieczenie jako zabezpieczenie

Tak naprawdę ubezpieczenie kredytu jest rodzajem zabezpieczenia zobowiązania i tak właśnie bank je traktuje. Najczęściej chroni ono od ryzyka śmierci kredytobiorcy lub utraty przez niego pracy. Instytucje finansowe często proponują takie ubezpieczenie, kusząc lepszymi warunkami kredytowymi, a czasami dają wybór: ubezpieczenie lub poręczenie kredytu przez osoby trzecie. To ostatnie rozwiązanie bywa kłopotliwe, dlatego wiele osób od razu decyduje się na ubezpieczenie kredytu.

Różne warianty

Jeśli bank pozostawia nam wybór w kwestii ubezpieczenia, warto zapoznać się z proponowaną nam polisą lub wybrać własnego ubezpieczyciela, którego zaakceptuje instytucja finansowa. Gdy posiadamy już ubezpieczenie na życie, warto przedstawić taką polisę bankowi do akceptacji, bo to szansa, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów, jakie pojawią się, gdy ubezpieczymy kredyt.

Warunki ubezpieczenia

Podstawowa zasada obowiązująca przed wykupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia to zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Należy je dokładnie przeczytać, a wszelkie wątpliwości i niejasności natychmiast wyjaśniać. Szczególnie istotne są wyłączenia, czyli sytuacje, jakie nie są objęte ochroną polisy.

Przeważnie ubezpieczyciele zapewniają spłatę całego zobowiązania w przypadku śmierci kredytobiorcy, ale już tylko częściowe wsparcie (określona liczba rat), gdy nastąpi ciężka choroba. Zakres ochrony również najczęściej ograniczony jest do kilku najcięższych chorób (np. zawał serca, udar mózgu itd.).

Warto pamiętać, że ubezpieczenie przeważnie zaczyna działać dopiero po okresie karencji (np. po 90 dniach), w którym lepiej nie chorować, bo i tak nie otrzymamy żadnego świadczenia. Nawet ubezpieczenie od utraty pracy nie zawsze działa, gdy nastąpi taka sytuacji, ponieważ muszą najczęściej zajść ściśle określone okoliczności, o czym również informuje OWU.

 

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje