Wypadek bez prawa jazdy a odszkodowanie z OC

pic

18 maja zmieniły się przepisy dotyczące ruchu drogowego, wskutek czego łatwiej stracić prawo jazdy. To może być odebrane kierowcy od razu po przekroczeniu prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. A co, jeśli kierowca będzie jeździł bez uprawnień nadal, a w tym czasie spowoduje wypadek? Czy OC zadziała?

Bez wdawania się w ocenę, czy są to dobre zmiany, czy nie, od momentu wejścia w życie przepisów drogówka ma pełne ręce roboty, co rusz odbierając kierowcom prawo jazdy za jazdę z nadmierną prędkością. Z całą pewnością część z nich będzie jeździć dalej bez dokumentu. 

Co grozi za jazdę bez prawa jazda?

Za jazdę bez stosownych uprawnień - po ich odebraniu - grozi przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdu do pół roku. Czyli w sumie niewiele. Większym problemem stanie się sytuacja, w której kierowca nieposiadający prawa jazdy spowoduje wypadek. Poszkodowani w nim otrzymają co prawda pieniądze z polisy sprawcy, zatem OC zadziała, ale z jednym poważnym "ale". Sprawca zdarzenia będzie musiał zwrócić pieniądze ubezpieczycielowi. Mogą to być duże sumy. W takiej sytuacji zadziała regres ubezpieczeniowy, czyli innymi słowy prawo do domagania się zwrotu odszkodowania od sprawcy wypadku.

Czy zadziała AC?

Podstawową sprawą w przypadku kolizji będzie okazanie ważnego prawa jazdy. Ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłacenia pieniędzy z polisy AC w sytuacji braku tego dokumentu u ubezpieczonego. Dla towarzystw ubezpieczeniowych jest to podstawa do standardowego wyłączenia odpowiedzialności.

Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że sprawca kolizji nie otrzyma pieniędzy z ubezpieczenia. Sytuacja, w której brak uprawnień do prowadzenia pojazdem nie miał wpływu na spowodowanie wypadku, nie wyklucza całkowicie roszczeń z tytułu AC. Jednoznaczne określenie, w jakim stopniu brak uprawnień kierowcy przyczynił się do zdarzenia, może się okazać trudne.

Gdy poszkodowany kierował autem bez uprawnień

Kierowca nieposiadający prawa jazdy nie zawsze jest sprawcą wypadku - czasem może być stroną poszkodowaną. Wówczas najprawdopodobniej otrzyma on świadczenie z OC. Oczywiście przez brak ważnego dokumentu osoba ta narazi się na mandat od policji.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje