Polisa AC nie uchroni po kolizji bez prawa jazdy

pic

Zgodnie z obecnymi przepisami kierowca, który przekroczy o 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym, może stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Wiele osób przekonało się o tym na własnej skórze. Co jeszcze grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień i jakie skutki może mieć wypadek drogowy, gdy kierowcy odebrano prawo jazdy?

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy jest ryzykowne. Przede wszystkim grozi za to mandat. Poza tym, jeśli prawo jazdy zostało odebrane na trzy miesiące za przekroczenie prędkości, kierowca przyłapany na prowadzeniu samochodu w tym okresie może stracić je na dłuższy czas lub nawet na stałe. Wówczas musiałby ponownie przystąpić do egzaminu, by otrzymać nowy dokument. Ale to nie koniec nieprzyjemności związanych z prowadzeniem samochodu bez uprawnień.

Pamiętajmy o ryzyku wypadków

Każdego dnia na drogach dochodzi do wielu wypadków - tych groźnych, w których są poszkodowani, a nawet ofiary śmiertelne, i tych mniej dramatycznych, w których pokrzywdzony jest jedynie pojazd lub okoliczna latarnia. Każde zdarzenie tego typu pociąga za sobą konieczność wypłaty odszkodowania, naprawienia szkody, naprawy samochodu i pokrycia tym podobnych zobowiązań. Jeśli posiadamy niezbędne ubezpieczenia, nie ma problemu. Jeśli jednak zabrano nam prawo jazdy, nawet polisa może nie wystarczyć.

Poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy

Jeżeli sprawca wypadku nie posiada w momencie spowodowania zdarzenia uprawnień do prowadzenia pojazdu, ubezpieczenie w ramach polisy OC zostanie wypłacone poszkodowanemu. Ubezpieczyciel ma jednak prawo, i zapewne z niego skorzysta, by wystąpić w późniejszym terminie o zwrot tej kwoty przez ubezpieczonego. Ta operacja to inaczej regres, który może kosztować słono, gdy zdarzenie było poważne i spowodowało liczne szkody.

Bez prawa jazdy sprawca nie ma co liczyć na AC

Zdarzenie lub wypadek drogowy z udziałem kierowcy bez prawa jazdy powodują, że kierowca ów nie ma co liczyć na wypłatę ubezpieczenia w ramach polisy AC. Każda ubezpieczalnia ma swoją politykę i regulamin usług, jednak ogólnie stosuje się zasadę, według której ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek został spowodowany przez kierowcę bez uprawnień do kierowania pojazdem - chyba że fakt nieposiadania uprawnień nie miał wpływu na zajście.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje