Wakacje w Grecji 2015 - uwaga na problemy z wypłatą pieniędzy z bankomatów

pic

Grecja to od wielu lat bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów Polaków. Szacuje się, że w tym roku co czwarty nasz rodak wypoczywający zagranicą będzie się opalał właśnie w tym kraju. Greckie problemy finansowe mogą jednak bardzo utrudnić urlop w 2015 roku. Turystom grozi problem z wypłatą pieniędzy z greckich bankomatów.

Brak porozumienia Grecji z jej wierzycielami może oznaczać nie tylko poważne problemy dla greckiej gospodarki, ale również dla przebywających tam turystów.

Czy bankomaty przestaną działać?

Tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, co może się stać z grecką gospodarką w najbliższych tygodniach, dlatego wyjeżdżając tam na wczasy, lepiej zabrać ze sobą gotówkę. Może się bowiem okazać, że dostęp do pieniędzy z bankomatów będzie mocno utrudniony. Może w nich zabraknąć pieniędzy lub przyjdzie nam stać w bardzo długich kolejkach po gotówkę, zamiast wypoczywać na greckich plażach.

Inny scenariusz to wprowadzenie limitów, które sprawią, że z bankomatu będzie można wypłacić tylko określoną sumę. Takie sytuacje znane są już z najnowszej historii Europy, gdy w czasie kryzysu na Cyprze dwa lata temu można było najpierw wypłacać jedynie 100 EUR, a później 300 EUR. Być może tyle by wystarczyło przeciętnemu turyście, ale czasami wydaje się na wakacjach więcej.

Duża gotówka, duży kłopot

Warto mieć przy sobie gotówkę w Grecji, ale nie można z tym przesadzać. Chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Pieniądze mnożna zgubić (na wakacjach stajemy się bardziej roztargnieni), gotówkę może nam również ktoś ukraść. Najlepiej zabrać pieniądze, które pokryją wydatki na maksymalnie 5 dni i lepiej mieć przy sobie niższe nominały oraz bilon, gdyby był problem z wydawaniem reszty lub z obiegiem gotówki. Powinno spokojnie wystarczyć między 300 a 400 EUR na rodzinę.

Karta płatnicza też nie zawsze pewna

Lepiej również do końca nie polegać na kartach płatniczych, bo z działaniem terminali też może być problem. Nie można wykluczyć nawet sytuacji, że karty mogłyby przestać być akceptowane. Oczywiście to najczarniejszy i mało realny scenariusz. Gotówka jednak zawsze się przyda, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Ostrzeżenia MSZ

Zanim zdecydujemy się na wyjazd do Grecji na wakacje, warto najpierw sprawdzać regularnie komunikaty pojawiające się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Już teraz można tam znaleźć komunikaty z ostrzeżeniami i radę, żeby wyjeżdżać do Grecji z gotówką. Sytuacja jednak jest dynamiczna i wszystko może się zmienić w najbliższych dniach.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje