Bezpośrednia Likwidacja Szkód już w Avivie i Liberty

pic

Bezpośrednia Likwidacja Szkód zaczęła funkcjonować w Polsce od początku kwietnia 2015 roku, dzięki PZU. System ten ma ułatwić i uprościć procedury wypłaty odszkodowań. Do grona firm uczestniczących w BLS w lipcu dołączyły także Aviva i Liberty.

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód polega na tym, iż pokrzywdzony w jakimś zdarzeniu drogowym, a któremu należy się odszkodowanie, zamiast do ubezpieczyciela sprawcy wypadku, zgłasza się do firmy ubezpieczeniowej, w której on sam wykupił polisę. Oznacza to, że poszkodowanemu nie wypłaca pieniędzy towarzystwo ubezpieczeniowe winnego zdarzenia, tylko jego własny ubezpieczyciel. Po wypłacie świadczenia firma ubezpieczeniowa poszkodowanego zgłasza roszczenia regresowe do ubezpieczyciela sprawcy szkody.

BLS zagranicą i w Polsce

System BLS od wielu lat cieszy się popularnością w krajach Europy Zachodniej, takich jak Holandia, Belgia czy Wielka Brytania. O wprowadzeniu takiego systemu w Polsce mówiło się już od kilku lat, jednak brak było w tej sprawie porozumienia przedstawicieli rynku ubezpieczeniowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. 

Od 1 kwietnia system BLS ubezpieczeń Polsce zaproponowało pięć towarzystw ubezpieczeniowych:

  • Concordia Ubezpieczenia,
  • Ergo Hestia,
  • PZU,
  • UNIQA,
  • Warta.

W ramach tego systemu firmy ubezpieczeniowe, tylko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania zlikwidowały ponad 5 tys. szkód.

Nowi w systeme: Aviva i Liberty

Od 1 lipca do systemu dołączyła Aviva, dzięki temu klienci mogą bezpośrednio zgłaszać szkodę do tej firmy, a nie do ubezpieczyciela sprawcy. Wszystkie formalności łącznie z wypłatą odszkodowania załatwi dedykowany likwidator szkody. Usługa ta jest dostępna bez dodatkowych opłat dla wszystkich posiadaczy OC w Avivie.

W tym samym terminie, czyli od 1 lipca do swoich usług włączyła BLS firma ubezpieczeniowa Liberty. W ramach tego systemu firma likwidować będzie szkody, gdzie w kolizji uczestniczyły dwa pojazdy, sprawca wypadku jest znany, żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała, a wartość szkody nie przekracza 30 tys. złotych.

Warunki korzystania z BLS

Uwaga! Z systemu BLS nie można skorzystać, gdy w wypadku ucierpieli ludzie lub w kolizji brał udział samochód ciężarowy.

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe uczestniczące w BLS zastrzegają także, że aby skorzystać z tego systemu uczestnik zdarzenia musi posiadać ważne OC. W innym przypadku szkodę należy likwidować z pomocą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje