Prywatne ubezpieczenie medyczne dla pracowników - na ile się opłaca?

pic

Wysoki standard świadczonych usług oraz krótki czas oczekiwania na wizytę u specjalisty – to tylko niektóre z korzyści, jakie zapewniają prywatne ubezpieczenia medyczne. Coraz częściej sięgają po nie firmy, które chcą zapewnić odpowiedni poziom opieki swoim podwładnym. Czy taka polisa może opłacić się zarówno pracownikom, jak i pracodawcom?

Jakość funkcjonowania polskiej służby zdrowia nadal pozostawia wiele do życzenia. Tracą na tym także pracodawcy, którzy muszą liczyć się z częstymi zwolnieniami lekarskimi i krótkimi, nierzadko jednodniowymi urlopami swoich pracowników. Często biorą je oni tylko po to, aby przeprowadzić konieczne badania lub odbyć wizytę u specjalisty.

Atrakcyjny benefit dla pracownika

Benefit w postaci prywatnego ubezpieczenia medycznego jest jednym z przywilejów najbardziej pożądanych i cenionych przez pracowników. Gwarantuje im on szybki dostęp do szerokiego zakresu usług medycznych, które świadczone są na znacznie wyższym poziomie niż w placówkach państwowej służby zdrowia. Okres oczekiwania na dane świadczenie jest określony przez ubezpieczyciela i w przypadku wizyt u internisty wynosi zazwyczaj 1 dzień, natomiast do specjalisty czeka się nie dłużej niż 3 lub 5 dni. Dodatkowo komfort zwiększa również brak jakichkolwiek skierowań, a także możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań i konsultacji nawet w jednym dniu. Co więcej, z wybranego świadczenia zazwyczaj można skorzystać w jednej z kilkuset lub kilku tysięcy placówek, które współpracują z danym ubezpieczycielem.

Skorzysta także pracodawca

Pracodawcy, troszcząc się o zdrowie swoich podwładnych, mogą liczyć na ich większą lojalność, a także chęć związania się z firmą na dłużej. Poczucie bezpieczeństwa i stabilności wpływa pozytywnie na pracowników, co może przełożyć się także na ich większą motywację do pracy. Dostęp do prywatnej opieki medycznej z pewnością skróci też czas absencji w pracy i umożliwi szybsze rozpoznanie choroby, a co za tym idzie, zastosowanie odpowiedniego leczenia. Co więcej, sama wysokość składki ubezpieczeniowej jest stosunkowo niska - zazwyczaj nie przekracza 100 zł miesięcznie. Warto przy tym zaznaczyć, że jest w nią wliczony koszt koniecznych badań medycyny pracy, które pracodawcy i tak muszą regularnie ponosić.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje