Przedwczesny poród na urlopie za granicą - ubezpieczenie wystarczy?

pic

Mówią, że ciąża to nie choroba, w związku z tym ten stan nie oznacza, że kobieta nie może podróżować, czy wybrać się urlop, np. za granicę. Podróżując czy wypoczywając, powinna mieć jednak na uwadze zastosowanie dodatkowych środków ostrożności, które zapewnią bezpieczeństwo jej samej i nienarodzonemu jeszcze maleństwu. Czy ubezpieczenie pokryje przedwczesny poród za granicą?

Kobieta oczekująca dziecka ma prawo do wypoczynku za granicą i aktywnego spędzania czasu. Warto jednak mieć na uwadze, że w związku ze swoim stanem, a tym samym zwiększonym ryzykiem przypadków wymagających pomocy lekarza lub hospitalizacji, towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają je do grupy podwyższonego ryzyka, jednocześnie znacznie ograniczając świadczenia, które pokrywają w ramach polisy.

Nie zapomnij o EKUZ

Wybierając się w podróż do któregoś z krajów Unii Europejskiej, kobieta w ciąży powinna wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten wydawany jest przez NFZ i każdy ubezpieczony ma prawo otrzymać go bezpłatnie.

EKUZ zapewnia dostęp do świadczeń medycznych według zasad obowiązujących w danym kraju. Pozwala na korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym również pomocy w przypadku porodu, zakładając oczywiście, że w kraju, po którym podróżujemy, tego typu usługa świadczona jest w ramach powszechnej opieki lekarskiej.

REKUZ może nie wystarczyć! 

W niektórych przypadkach samo EKUZ może jednak nie wystarczyć. Kobieta w ciąży, by czuć się zupełnie bezpiecznie podczas wypoczynku za granicą, powinna posiadać ubezpieczenie turystyczne, NNW lub OC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zazwyczaj oferuje ochronę ubezpieczeniową tylko do 32 tygodnia ciąży i często ogranicza się ona tylko do kosztów przedwczesnego porodu. Ofertę taką znajdziemy w:

  • Generali Direct - do wysokości 2 000 euro,
  • TU Europa - do wysokości kosztów leczenia. 

Ubezpieczenie w przypadku kosztów leczenia

Wyjeżdżając na wypoczynek za granicę, kobieta w ciąży powinna poszukać ubezpieczenia, które będzie także obejmowało koszty związane z leczeniem i opieką w przypadku komplikacji mogących wystąpić w czasie ciąży. Taka ofertę znajdziemy bez trudu, jednak najczęściej z niskimi sumami ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie posiadają:

  • AXA – polisa obejmuje jedną wizyta lekarska i ewentualny transport do placówki medycznej w łącznej wysokości do 1 000 euro,
  • Warta – polisa obejmuje ciążę i poród, a także koszty leczenia i opieki nad matką lub dzieckiem – do wysokości 4 000 zł,
  • PZU –  ubezpieczenie  obejmuje leczenie związane z ciążą i porodem, a także koszt transportu do placówki medycznej – nie więcej niż 10% sumy ubezpieczenia, maksymalnie 6 000 zł,
  • Allianz – ten ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia związane z ciążą i porodem do równowartości 1 500 euro.

Ochrona w tych towarzystwach ubezpieczeniowych obejmuje pomoc tylko do 32 tygodnia ciąży.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje