Ubezpieczenie dla wynajmującego mieszkanie

pic

Polisa mieszkaniowa nie należy w Polsce do ubezpieczeń obowiązkowych. Wynajem nieruchomości związany jest jednak z dużym ryzykiem - zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy. Zabezpieczenie tego typu transakcji stanowi umowa najmu, a także ubezpieczenie. Jak wybrać odpowiednią polisę dla wynajmowanego lokalu?

Katalog szkód oraz ryzyko ich wystąpienia jest duże w przypadku mieszkania własnościowego, natomiast jeśli chodzi o lokal na wynajem, cała sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Za mieszkanie wynajmowane odpowiada zarówno najemca, jak i wynajmujący, dlatego odpowiednia polisa mieszkaniowa jest w przypadku tego typu lokali niezbędna. O ubezpieczenie powinni zatroszczyć się nie tylko właściciele nieruchomości, ale również sami lokatorzy.

Zwróć uwagę na zakres ochrony!

Wynajmujący, który decyduje się na powierzenie swojego mieszkania obcym ludziom, powinien przede wszystkim wykupić ubezpieczenie chroniące mury, elementy stałe oraz wyposażenie lokalu. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretną polisę, powinniśmy zapoznać się z warunkami i zakresem ubezpieczenia, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć inne kryteria oceny tego typu szkód.

Podstawowy zakres ubezpieczenia mieszkania obejmuje ochronę od zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan. Dodatkowo w polisie powinno się znaleźć ubezpieczenie od przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Szkody tego typu często występują niespodziewanie i niezależnie od działań lokatorów, w związku z tym straty finansowe po takim zdarzeniu będzie musiał ponieść właściciel mieszkania.

Szkody wężykowe i włamania

W polisie mieszkaniowej dla lokalu wynajmowanego powinno znaleźć się także ubezpieczenie od tzw. szkód wężykowych. Są to szkody powstałe na skutek pęknięć czy też uszkodzeń wężyków przewodzących wodę do urządzeń domowych, np. pralki lub zmywarki. Polisa obejmująca takie szkody gwarantuje świadczenie niezależnie od tego, kto jest odpowiedzialny za powstałą szkodę, tzn. czy jest to sąsiad z góry, czy najemca. Wybierając tego typu polisę, powinniśmy sprawdzić, czy ubezpieczyciel w jej ramach pokrywa także koszty związane z poszukiwaniem przyczyny szkody, np. skucia terakoty czy tynku.

Kolejną polisą odpowiednią dla mieszkań wynajmowanych jest ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku. Jest ona przydatna zwłaszcza dla właścicieli mieszkań, którzy wyposażyli nieruchomość w cenne przedmioty.

Co powinien ubezpieczyć najemca?

Najemca powinien ubezpieczyć ruchomości domowe. Są to wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, które stanowią własność lokatora. Dodatkowo wynajmując od kogoś mieszkanie, warto wziąć pod uwagę poszerzenie ochrony o OC w życiu prywatnym. Ta polisa chroni nas na wypadek szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim, np. przypadkowe zalanie sąsiada lub zniszczenie jego rabatki kwiatowej.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje