Formalności przy ubezpieczeniu turystycznym

pic

Polisa turystyczna jest niezbędna w trakcie wyjazdu wypoczynkowego - zwłaszcza za granicę. Tego typu zabezpieczenie pozwala nam wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia finansowe związane z nieprzewidzianymi okolicznościami, jakie mogą nas spotkać na wczasach czy w podróży. A co potrzebne jest do wykupienia ubezpieczenia turystycznego? Sprawdź formalności.

Posiadając ubezpieczenie turystyczne podczas wyjazdu, możemy liczyć na pokrycie następujących wydatków:

  • kosztów związanych z powypadkowym leczeniem obrażeń ciała,
  • kosztów poniesionych w związku z przeprowadzoną akcją ratowniczą czy też poszukiwawczą,
  • kosztów związanych z transportem medycznym po wypadku do kraju w celu dalszego leczenia,
  • kosztów związanych z towarzyszeniem w trudnych chwilach osoby bliskiej, np. wydatki związane z dojazdem, zakwaterowaniem i wyżywieniem,
  • zadośćuczynienie lub odszkodowanie, które należy się poszkodowanemu z winy ubezpieczonego,
  • kosztów związanych z naprawą uszkodzonego sprzętu lub wydatki poniesione na zakup nowego sprzętu, który ubezpieczony stracił na skutek kradzieży.

Gdzie szukać ubezpieczenia?

Ubezpieczenie turystyczne możemy zakupić online, wtedy należy wypełnić wniosek dostępny na stronie ubezpieczyciela i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Polisę możemy też nabyć bezpośrednio w palcówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub u agenta. Umowa ubezpieczenia dotycząca ubezpieczenia turystycznego jest zawierana na podstawie wniosku, czyli specjalnie przygotowanej ankiety, zawierającej informacje ważne dla ubezpieczyciela.

Dokumenty potrzebne do wykupienia ubezpieczenia

W celu zawarcia umowy ubezpieczeniowej ubezpieczony powinien posiadać następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • umowa zakupu wycieczki, biletów lotniczych, zapłaconej rezerwacji w hotelu,
  • faktury potwierdzające wartość ubezpieczanego mienia dotyczące sprzętu sportowego, sprzętu fotograficznego, kamery, laptopa itp.,
  • badania lekarskie - według wskazań ubezpieczyciela.

Kiedy zaczyna się ochrona?

Gdy zamierzamy wypoczywać na terenie Polski, ochrona ubezpieczeniowa zaczyna działać już następnego dnia po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej i opłaceniu składki. Natomiast w przypadku, gdy wyjeżdżamy za granicę, okres ochronny rozpoczyna się zwykle po 3 dniach od zakupu polisy ubezpieczeniowej i opłaceniu składki.

Jak długo chroni nas ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne można wykupić maksymalnie na okres do 60 dni. W sytuacji, gdy nasza podróż trwa dłużej niż przewidziany okres ochrony, wtedy możemy wykupić odnowioną polisę, lecz musimy to zrobić nie później niż w 57 dniu pobytu za granicą, ponieważ to zagwarantuje nam ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje