Polisa ochronna czy inwestycyjna?

pic

Ubezpieczenie na życie to nie tylko ochrona naszej rodziny na wypadek nagłej śmierci. Dzięki polisom na życie można także oszczędzać i inwestować, by budować kapitał na przyszłość. Jak zweryfikować, który cel jest dla nas ważniejszy?

Nie dla każdego z nas i nie w każdym momencie życia najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia. Są takie momenty np. gdy jeszcze nie założyliśmy rodziny albo jeśli nie mamy zamiaru jej zakładać, w których znacznie bardziej niż wypłata świadczenia na wypadek śmierci, ważne jest dla nas oszczędzanie i budowanie kapitału. Produkty ubezpieczeniowe dają takie możliwości.

Z polisą na życie można oszczędzać na kilka sposobów. Można np. skorzystać z produktu na życie i dożycie, w ramach którego odpowiednie świadczenie jest wypłacane naszym bliskim jeśli nagle umrzemy, albo nam jeśli dożyjemy wieku uzgodnionego w umowie. Można także skorzystać z polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, jednak trzeba mieć świadomość tego, że zakres ochrony życia i zdrowia jest często symboliczny.

Produkty te różnią się od siebie funkcją – jedne bardziej stawiają na ochronę, inne bardziej na inwestycje, choć w większości przypadków sami decydujemy, jak duża część składki ma być przeznaczona na każdy z tych celów. W przypadku oszczędzania warto pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy budować nasz kapitał, tym więcej zyskamy dzięki procentowi składanemu, czyli kolejnym odsetkom z inwestycji.

Decyzja o tym, ile środków przeznaczamy na ochronę, a ile na inwestycje, w stu procentach należy do klienta. Warto się nad tym zastanowić w trakcie ustalania potrzeb ubezpieczeniowych wraz z naszym agentem.

O tym, jaką polisę potrzebujemy, powinniśmy zdecydować sami po dogłębnej analizie naszych potrzeb ubezpieczeniowych. Agent oczywiście nam w tym pomoże, ale ostateczna decyzja to nasza odpowiedzialność. Cel inwestycyjny i ubezpieczeniowy nie wykluczają się nawzajem, ale trzeba pamiętać, że im większa część składki przeznaczona na inwestycję, tym automatycznie mniejsza część przeznaczona na ochronę, czyli niższa suma ubezpieczenia. Dlatego sami musimy wyważyć, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze.

Pamiętaj, że dobra polisa to taka, która w największym stopniu odpowiada na Twoje potrzeby. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w ustaleniu swoich potrzeb ubezpieczeniowych, skontaktuj się z agentem.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje