Ubezpieczenie na życie, czyli jak zabezpieczyć przyszłość dzieci i wnuków

pic

Ubezpieczenie na życie po dobry sposób na to, by zapewnić finansową ochronę rodzinie: małżonkowi, dzieciom czy nawet wnukom po naszej śmierci. Tylko, jak wybrać polisę dla siebie i kiedy ubezpieczenie tego typu nie sprosta naszym oczekiwaniom?

Wykupując ubezpieczenie na życie, myślimy nie o sobie, tylko o naszych bliskich. Umowy zwykle gwarantują największą wypłatę świadczenia (100% sumy ubezpieczenia) w przypadku śmierci ubezpieczonego. Pieniądze z polisy nie wchodzą do masy spadkowej, a trafią bezpośrednio do uposażonego, czyli osoby (lub osób) wymienionych w umowie ubezpieczenia przez właściciela polisy. Ubezpieczenie na życie jest więc jednym z najskuteczniejszych sposobów na przekazanie części majątku rodzinie.

Zabezpieczą na wypadek niemożności pracy...

Większość ubezpieczeń na życie zapewnia także odpowiednią pomoc finansową w razie wypadku lub poważnej choroby osoby ubezpieczonej, gdy dozna ona uszczerbku na zdrowiu uniemożliwiającego jej pracę. Nie tylko wówczas nie trzeba martwić się o pieniądze na comiesięczne wpłaty na ubezpieczenie, ale też zyskuje się istotną pomoc pieniężną. Choć rzadko kiedy możemy w takich sytuacjach liczyć na wypłatę 100% sumy ubezpieczenia, to i tak pozyskane kwoty będą wysokie - zależnie od tabeli uszczerbku na zdrowiu, stosowanej przez naszego ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w warunkach zawieranego ubezpieczenia (OWU).

...i pobytu w szpitalu

Z ubezpieczenia na życie zostanie nam wypłacone odszkodowanie nie tylko w przypadku bardzo poważnych chorób czy urazów, które uniemożliwiają nam pracę, ale także hospitalizacji. Im więcej czasu spędzimy w szpitalu, tym wyższe odszkodowanie wypłaci nam ubezpieczyciel.

Uważaj na okres prolongaty

Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie na życie nie działa zwykle od pierwszego dnia po podpisaniu umowy czy opłaceniu pierwszej składki, ale dopiero po upłynięciu okresu prolongaty. Zwykle prolongata trwa miesiąc, jednak może być dłuższa (w przypadku samobójstw okres prolongaty ustala się na 2-3 lata).

Wykupując polisę na życie, warto najpierw zastanowić się, na jakim zakresie ochrony najbardziej nam zależy - czy na zabezpieczeniu swojej przyszłości na wypadek choroby, czy też zabezpieczeniu finansowemu naszych dzieci/małżonka po naszej śmierci, czy też na obu rzeczach jednocześnie. Pamiętajmy - polisa polisie nierówna, dlatego w każdym przypadku przed jej podpisaniem należy dokładnie się zapoznać z warunkami ubezpieczenia.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje