Ubezpieczenie OC krótkoterminowe wykupisz tylko w 4 przypadkach

pic

Czy wiesz, że nie zawsze jesteś zobowiązany do wykupienia OC aż na cały rok? Zobacz, kto ma prawo kupienia OC krótkoterminowego dla pojazdu.

Standardowo polisa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy, jednak są wyjątki od tej reguły. Niektórzy właściciele pojazdów mogą wykupić OC na okres krótszy - trwający zaledwie 30 dni. Taką możliwość gwarantuje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Opcja ta nie jest mimo wszystko dostępna dla każdego. Istnieje tylko kilka warunków, których spełnienie pozwoli na zaoszczędzenie na wydatkach związanych z OC poprzez wykupienia polisy jedynie na miesiąc.

Kto może wykupić krótkoterminowe OC?

Polisy OC 30-dniowego dostępne są dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, gdy:

- sprowadzasz do Polski auto zza granicy

Pamiętaj jednak, że polisa 30-dniowa, której okres ważności już upłynął, nie odnowi się automatycznie, a Ty nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej po wygaśnięciu obecnej. Pozostanie Ci wówczas jedynie opcja nabycia standardowego, rocznego OC.

- posiadasz pojazd wolnobieżny

Pojazd wolnobieżny to pojazd osiągający prędkość do 25 km/h, np. maszyna budowlana lub leśna (wyjątek stanowią maszyny rolnicze). Dla pojazdów tego typu można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe o okresie ważności minimum 3 miesiące.

- posiadasz pojazd historyczny

Auto historyczne to samochód, który liczy minimum 40 lat lub minimum 25 lat, jeśli został uznany (przez rzeczoznawcę) za unikat, a także auta zabytkowe uznawane za takie w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym.

OC miesięczne dla komisów samochodowych

Podmiotami uprawnionymi do wykupywania OC krótkoterminowego są również komisy samochodowe. Gdy wstawiasz swoje auto do komisu, zwykle pośrednik będzie korzystał z wykupionego już wcześniej przez Ciebie OC, może jednak wypowiedzieć umowę i nabyć OC krótkoterminowe.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje