Autocasco a minicasco: podobieństwa i różnice

pic

Nie chcesz wydawać pieniędzy na autocasco? Możesz wybrać minicasco - zapłacisz mniej, a Twój samochód będzie zabezpieczony na wypadek zniszczenia.

Minicasco to ubezpieczenie autocasco w bardzo podstawowej wersji. W przeciwieństwie do AC, które z reguły stanowi solidne zabezpieczenie dla właściciela pojazdu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, w skutek których ubezpieczony pojazd zostanie uszkodzony lub zniszczony, lub sam kierowca dozna uszczerbku na zdrowiu.

Minicasco: niska cena - wąski zakres ochrony

Minicasco chroni jedynie przed kilkoma podstawowymi zdarzeniami, takimi jak np. uszkodzenia spowodowane pożarem czy skutkiem działania innych żywiołów lub kradzieży. Gwarantuje odszkodowanie wskutek wystąpienia szkody całkowitej (zniszczenia pojazdu), gdy koszt naprawy auta przewyższa 70% jego wartości.

Co istotne, minicasco zazwyczaj nie obejmuje szkód powstałych wskutek zderzenia z innymi pojazdami lub nieruchomościami. Jeśli zatem rozbijemy auto podczas wypadku lub wjechania w słup drogowy, nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.

Warto również wspomnieć o franszyzie integralnej, która oznacza wartość szkody uprawniającą do uzyskania odszkodowania. Przykładowo: jeśli starty na pojeździe nie przekroczą 500 zł, ubezpieczyciel nie będzie musiał pokryć strat poniesionych przez właściciela pojazdu na naprawę samochodu. Zanim podpiszemy umowę ubezpieczeniową, warto dokłądnie zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia).

Kiedy minicasco się opłaca?

Autocasco nie należy do najtańszych ubezpieczeń. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele na ochronę swojego samochodu, a samo OC (które przecież nie chroni pojazdu sprawcy kolizji lub wypadku) to za mało, wybierz minicaso. Pozwoli Ci spać spokojnie, bez narażania Cię na zbyt duże wydatki.

Niestety minicaso nie należy do najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń w Polsce. Zainteresowani tego rodzaju ochroną, mogą znaleźć ją w ofercie PZU, Link4 czy Compensie.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje