Podpowiadamy, jak odebrać pełne odszkodowanie po nawałnicy

pic

Posiadasz ubezpieczenie od klęsk żywiołowych lub jako rolnik korzystasz z obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarczych? Wyjaśniamy, co powinieneś zrobić, żebyś mógł liczyć na pełne odszkodowanie za straty spowodowane przez nawałnice.

ZABEZPIECZ SWOJE MIENIE

Jeśli należący do Ciebie dom czy budynek gospodarczy uległ zniszczeniu (np. został zerwany dach), czym prędzej przystąp do zabezpieczania nieruchomości przed dalszym zniszczeniem. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może zarzucić Ci niedbalstwo i zaniżyć wysokość należnego odszkodowania. Do zabezpieczania dachu możesz użyć np. plandek. Jeśli specjalnie w tym celu je kupiłeś, pamiętaj o zachowaniu rachunku lub faktury. Przedkładając je ubezpieczycielowi, będziesz mógł odzyskać koszty poniesione na zakup tych materiałów.

ZBIERAJ DOWODY

Paragony i faktury to nie jedyne dowody, o których zebranie powinieneś sam zadbać. Zawsze musisz się liczyć z ryzykiem, że podczas szacowania wysokości Twojego odszkodowania mogą pojawić się problemy z uznaniem roszczeń, dlatego musisz się zawczasu odpowiednio przygotować.

Nie czekając na rzeczoznawcę, stwórz dokumentację fotograficzną zniszczeń. Zrób wiele zdjęć w dobrej rozdzielczości, by widoczne było na nich jak najwięcej szczegółów. Pamiętaj przy tym o zmianie kadru - fotografuj z bliska i z daleka, z różnych perspektyw i pod różnym kątem. Dopiero po zebraniu wystarczającej liczby zdjęć możesz przystąpić do prac porządkowych.

Stwórz też spis poniesionych szkód. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, gdy o skalę zniszczeń zapyta rzeczoznawca.

Jeśli w Twojej okolicy w działania pomocowe były zaangażowane służby ratownicze, postaraj się o uzyskanie zaświadczenia o przeprowadzeniu takich czynności. Nawet zgromadzenie informacji, które pojawiły się w mediach na temat przyczyn zniszczeń (wichury, powodzi itp.) mogą działać na Twoją korzyść.

DO 7 DNI NA ZGŁOSZENIE SZKODY

Sprawdź w swojej umowie, jaki termin ubezpieczyciel wyznaczył na zgłoszenie szkody - zwykle jest to nie więcej niż 7 dni od jej wystąpienia. Jeśli nie dochowasz tego terminu, ubezpieczyciel może chcieć obniżyć wysokość Twojego odszkodowania (choć zwykle nie dotyczy to szkód powstałych w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych).

Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, liczonych od dnia zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sytuacjach (gdy niemożliwe było ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia), czas ten może zostać wydłużony do 14 dni od daty wyjaśnienia wszystkich okoliczności niezbędnych do wydania decyzji ubezpieczeniowej. Wypłata świadczenia nie powinna jednak nastąpić później niż 90 dni od chwili zgłoszenia szkody.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje