Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

pic

Ubezpieczenie roweru już dawno przestało być synonimem fanaberii, stając się realną potrzebą. Polisa dla rowerzysty może skutecznie zabezpieczyć kierującego przed poniesieniem znacznych szkód finansowych po wypadku drogowym. Koszt podstawowej ochrony może się zaczynać już od ok 50 zł rocznie.
 

Sezon rowerowy w pełni. Nie wszyscy rowerzyści pamiętają jednak o odpowiednim zabezpieczeniu się na wypadek kolizji i stłuczek drogowych. I mowa wcale nie o obowiązkowym kasku czy ostrożnej jeździe przy zachowaniu dbałości o przestrzeganie przepisów drogowych. Wyjeżdżając jednośladem na drogę należy mieć na uwadze również finansowe skutki wypadków i stłuczek, do których potencjalnie może dojść. Naprawa uszkodzonego podczas kolizji roweru czy leczenie i rehabilitacja powypadkowa wymagają często znacznych nakładów finansowych. By nie musieć przeznaczać na te cele własnych oszczędności, warto odpowiednio się zabezpieczyć - wykupując polisę.

Ubezpieczenie roweru tymczasem kosztuje grosze. Ostateczna cena zależy od wybranego zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia, na którą ubezpieczający się zdecyduje się zawrzeć umowę.

Rowerzysta, który chce kompleksowo chronić siebie i rower na drodze, może zaopatrzyć się w trzy rodzaje polis:

  • OC w życiu prywatnym - chroni m.in. na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej (innemu kierowcy, rowerzyście czy pieszemu). Poszkodowany otrzyma odszkodowanie z polisy zarówno po doznaniu uszkodzeń ciała, jak i strat na mieniu,
  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków - daje szansę na uzyskanie świadczenia za uszczerbek na zdrowiu odniesiony przez rowerzystę w wypadku, niezależnie od tego, z czyjej winy do niego doszło (dzięki temu można liczyć np. np pokrycie kosztów leczenia),
  • ubezpieczenie od kradzieży mienia - możemy je wykupić jako odrębną polisę lub jako dodatek, choć nie zawsze tani, do ubezpieczenia mieszkania i domu.

NAJWAŻNIEJSZE POLISY DLA ROWERZYSTY: OC i NNW

Każdemu rowerzyście polecamy przede wszystkim ubezpieczenie OC i NNW. Ten pakiet polis pozwoli na stworzenie poduszki finansowej, z której skorzystamy, gdy koś ucierpi przez nas na drodze lub sami odniesiemy poważne obrażenia podczas jazdy jednośladem.

Obie polisy możemy zawrzeć niezależnie od siebie, w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, a ich koszt może się zaczynać już od kilkudziesięciu złotych rocznie. Przykładowo: pakiet UNIQA TU
Ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym Beztroski Czas to koszt ok 250 zł rocznie (przy uwzględnieniu wartości roweru 3000 zł i sumy ubezpieczenia 20 000 zł).

Ostateczna cena NNW będzie zależeć od zakresu wybranej ochrony i ustalonej sumy ubezpieczenia. Im wyższa, tym wyższe świadczenie z polisy będziemy mogli uzyskać po wypadku, ale i wyższą składkę będziemy zobowiązani wcześniej zapłacić.

KIEDY WARTO UBEZPIECZYĆ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ?

Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą lub zniszczeniem jest niestety w wielu przypadkach zbędnym dodatkiem, który zapewnia ochronę za nieadekwatną cenę.

Jeśli wybierzemy w tym celu rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego o opcję ochrony ruchomości przed kradzieżą, będziemy mogli uzyskać odszkodowanie po utracie roweru przechowywanego w mieszkaniu, na balkonie czy garażu, ale nie dostaniemy nic w przypadku zniszczenia jednośladu w wypadku drogowym lub w akcie wandalizmu.

Dodajmy, że tylko nieliczne polisy (np. w TUiR i TUnŻ Warta „Ubezpieczenie Mieszkaniowe”) zapewniają wypłatę odszkodowania po kradzieży roweru z miejsc publicznych, czyli miejsc innych niż ubezpieczone.

Za ubezpieczenie roweru o wartości 3000 zł w ramach ubezpieczenia mieszkania będziemy musieli dopłacić od 95 zł rocznie (Aviva Twój Dom) do ok 200 zł rocznie (TUiR i TUnŻ Warta Ubezpieczenie Mieszkaniowe, Generali TU Generali z myślą o domu).

Osoby, które chcą chronić rower w ramach oddzielnie wykupionej w tym celu polisy, zapłacą podobną składkę, co w przypadku polisy będącej dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości. Ceny wahają się od ok 96 zł rocznie (Kradzież Roweru w Play Ubezpieczenia) do nawet 200 zł rocznie (Aviva Koło za kołem). Porównując ceny, warto jednak mieć na uwadze różnice w zapewnianej ochronie, w tym sumie ubezpieczenia. Jeśli - chcąc zaoszczędzić - wybierzemy zbyt niską sumę ubezpieczenia, to po stracie cenniejszego roweru odszkodowanie nie pozwoli na zakup nowego jednośladu, podobnej wartości. Brakującą kwotę będziemy musieli dołożyć z własnej kieszeni.

Trudno Ci zdecydować,
które ubezpieczenie jest najlepsze?
OC

Dziękujemy. Nasz agent niedługo się z Tobą
skontaktuje